Sağlık - Cilt ve Saç Bakım

Şeftali Faydaları Nelerdir? Kilo Vermeden Kalp Sağlığına…

Şeftali Faydaları Nelerdir? Kilo Vermeden Kalp Sağlığına… Şeftali mükemmel bir yaz meyvesidir! yenebilir, turşusu yapılır, tatlısı yapılır, meyve suyu olarak kullanılabilir, dondurulabilir ve sağlıklı smoothie’lere eklenebilir!

İşte Sağlık ve Spor Devrimi için En İyi Şeftali Faydaları:

Sağlık ve Spor Devrimi için En İyi Şeftali Faydaları
Sağlık ve Spor Devrimi için En İyi Şeftali Faydaları

1- Sağlıklı Cilt için şeftali faydaları göz ardı edilmemeli

Şeftaliler kozmetiklerde sıklıkla kullanılır, çünkü şeftalideki A ve C Vitamini mükemmel bir nemlendiricidir. Ayrıca cilt dokusunu yeniden oluşturmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve cilt dokunuzu iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Cilt renk tonlamasını ve cilt yüzeyini en iyi hale getirmek için birçok cilt ürününde bulunan güçlü bir C Vitamini kaynağıdır. Ayrıca koyu leke, çil, sivilce gibi cilt sorunlarının iyileşme süreci için doğrudan cilde uygulanabilir.

2 – Saçlarınız cansız ve saç dökülmesi sorunu mu yaşıyorsunuz? Şeftalinin Faydalarını Öğrenmenin Zamanı o Halde

İçeriğindeki vitamin ve minerallerle Saç dökülmesini azaltıcı etki gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca saç büyümesini de arttırmaktadır. Bu konuda asırlardır kullanılan şeftali özlü bakım kürleri mevcuttur.

3 – Sitres ve Sürekli Gerginlikten Yoruldunuz mu? Şeftali Sizi Rahatlatabilir!

Doğal yatıştırıcı olan şeftali yiyerek stresi azaltabilirsiniz. Şeftali, Macaristan’da ‘Sakinlik Meyvesi’ olarak adlandırılmaktadır. Şeftali tüketimi serotonin ve endorfin hormonlarının salınmasında destekleyici özelliği ile de bilinmektedir.

4 – Şeftali Harika Bir Atıştırmalık Olabilir!

kilo vermeye çalışırken harika bir atıştırmalıktır. Her şeftali sadece 30-50 kaloridir! Yağ içermez meyve şekeri yönünden de idealdir.

Şeftali suyu alkali bir yapıya sahip olduğundan dolayı hazımsızlık, bulantı, kabızlık, gastrit, şişkinlik gibi sindirim sistemi rahatsızlıklaşrının belirtilerini minimuma indirmede destek olur. Mide ağrısı sorunlarında kullanılabilecek doğal bir yöntemdir. Aynı zamanda bağırsağı temizliğinde etkin rol oynayarak bağırsağın dezenfekte olmasına büyük katkı sağlamaktadır.

5 – Şeftali Kanser Oluşumunu Önleme de Etkilidir!

Şeftalinin muhteviyatında varolan selenyum ve C vitamini kanser türlerinin en belirgin nedenlerinden birisi olan serbest radikallerin meydana gelmesini engellemektedir.

Şeftali suyu içeriğinde bulunan likopen ve Lutein maddeleri kanser oluşumunu engeller ve hatta geçmişte kanseri önleme tedavi yöntemlerinden birisi olarka kullanıldığı bilinmektedir. Kanser oluşumunda meydana gelen maküler dejenerasyon riskini de azaltmaktadır. Net olarak bilindiği üzere şeftali suyu vücutta ortaya çıktıktan sonra kanserle mücadele edemezken, düzenli olarak şeftali suyu tüketimi, kanserin vücutta tezahür etmesini önlemeye yardımcı olur.

6 – Lifli yapısı ile şeker hastaları için idealdir

Yüksek lifli diyet şeker hastaları için mükemmeldir. Lif dolu şeftali ayrıca sağlıklı sindirime yardımcı olabilir ve kolesterol seviyenizi düzenleyebilir.

7 – Şeftali Kan dolaşımını düzenler ve Potasyum deposudur

Bu meyvede bulunan potasyum, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmak için mükemmeldir. Aynı zamanda kalp atış hızınızı düzenleyebilir ve böbrek taşlarını ve kemik kaybını önleyebilir.

Şeftali suyu kalp kas yapısını geliştirmeye ve vücudun tüm bölümlerine kan akışının sorunsuz bir şekilde iletilmesinde destekolmaktadır. Bu durum, kişinin kan basıncının düzene girmesini sağlarken, kolestrol düzeyini de dengelemektedir. Şeftali meyve suyu, ateroskleroz, miyokard enfarktüsü ile bilinen bir çok tür kardiyovasküler rahatsızlığa yakalanma oranını da düşürmektedir. Demir eksikliğine bağlı olan anemi rahatsızlığının yine demir açısından oldukça doymuş olan şeftali ile önlenmesinde kullanabilirsiniz.

8 – Çok Yönlü ve Kolay bir gıdadır

Tüketilmesi kolaydır çünkü hazırlık zamanı yoktur. Çıkarken bir şeftali alabilirsin. Şeftali, krep, gözleme, salsa ve çok daha fazlası için eklenebilir!

9 – Bir çok göz sağlığı sorunu için kullanılabilir

Şeftali, göz sağlığınız için faydalı olan beta karoten ve A vitamini ile doludur. Şeftali suyunda bulunan beta karoten maddesi, görme yetisini düzenlemede kullanılabilir. Şeftali suyu özelliği sayesinde kan dolaşımını düzenler ve vücuda kan akışının daha sağlıklı bir şekilde yapılmasına destek olur. Göz kas ve damarlarına da aynı şekilde kan akışını daha sağlıklı olmasını sağladığından görme yetisi daha sağlıklı olabilir.

10 – Sağlıklı Dişler için Şeftali Suyu Tüketin

Şeftalilerin içindeki florür dişleriniz için iyidir!

11 – Şeftali Faydaları ile Böbrek Sorunlarından Kurtulun

Şeftali suyu, böbrek ve mesane hareketlerinin düzenli ve ideal seyrinde işlemesinde etkili olan idrar attırıcı özelliğe sahiptir. Şeftali suyu belirli bir düzende alındığında, böbrek ve karaciğer hastalıklarının etkisinin azalmasında ve iyileşme sürecinde destek olabilir. Bu özellikleri ile böbrek taşı ya da mesane taşı sorunu yaşayanlarda da taşların çözülme sürecinde etkili olduğu söylenilmektedir.

12 – Vücudun Bağışıklık Sistemini Artırır

Şeftali içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Şeftali suyu bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Vitamin öynünden zengin olması grip, soğuk algınlığı nezle gibi rahatsızlıkların hafif atlatılmasında da etkilidir. Şeftali suyu rutin aralıklarla tüketildiğinde, mevsime bağlı ya da kronik olarak ortaya çıkan bir çok rahatsızlıkların önlenmesinde destekçidir.

13 – Şeftali Faydaları İle Vücuttaki Toksinlerden Kurtulun

Şeftali suyu, bağırsak yollarını lifli yapısı sayesinde temizler, böbrek hareketlerini düzene sokar ve yüksek lif barındırmasından dolayı toksik maddelerin dışarı atılmasınıkolaylaştırır. Vücudu temizleme yeteneği sayesinde şeftali suyu saç ve cilt kalitesini artırmaya yardımcı olur, saça hacim ve yumuşaklık kazandırır ve cilde açık bir ten sağlar.

14 – Kilo Kaybı Yardımları

Şeftali suyu kalori bakımından oldukça düşüktür ve bir çok kilo verme diyeti ya da programında bu özelliğinden dolayı rahatlıkla kullanılabilir. 100 ml taze sıkılmış şeftali suyu maksimum 50 kalori içermektedir.

15 – Anti-Oksidan ve Anti-İnflamatuar Fayda

Şeftali güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile eklem ağrısı, bacak kol ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan şişliklerin iyileştirilmesi sürecinde anti-enflamatuar etkisi ile etkilidir.

Burada olmayan  ve sizin gözlemlediğiniz faydalarını yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu