Sağlık - Cilt ve Saç Bakım

Adaçayı Faydaları Zararları Kullanımı Yan etkileri Tam Rehber

Adaçayının faydaları yan etkileri menopoz regl ve diyabet etkileri

Hoş geldiniz şifayı kaynağında arayan insanlar, bu makalemizde sizlere adaçayının faydaları zararları, adaçayı kullanımı, hangi hastalıklara iyi geldiği gibi konularda bir rehber derledim. Lafı uzatmadan araştırmamıza geçelim.

Ada çayı, Salvia officinalis botanik adıyla bilinen ada çayı bitkisinin yapraklarından yapılır. Bitkinin yaprakları genel olarak mutfak otları ve uçucu yağlar yapmak için kullanılmaktadır.

yurtlarnerede banner - Adaçayı Faydaları Zararları Kullanımı Yan etkileri Tam Rehber
Hangi Yurt daha iyi? istanbul ankara izmir antalya afyon yurt ve tüm Türkiye Yurt adresleri Telefonları ve özellikleri burada

Bu çok yıllık yaprak dökmeyen çalı, nane ailesine aittir ve sıcak suda demlendiğinde canlandırıcı bir tada sahiptir. Bitki Akdeniz bölgesine özgüdür ve hafif gri yapraklar içerir. Ada çayı, gerçek Camellia sinensis çay bitkisinin yapraklarını içermediğinden dolayı bitkisel çay olarak kabul edilir.

Ada çayı, uzun süredir avrupada sindirim sorunları ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkisel bir ilaç olarak. Ayrıca Çin ve Hint geleneksel tıbbında da sıkça kullanılmaktadır. Adaçayı çayı, meyvelerde bulunabilen, ellagic dahil olmak üzere yüksek miktarda antioksidan içerir.

adacayi faydalari yan etkileri - Adaçayı Faydaları Zararları Kullanımı Yan etkileri Tam Rehber
Adaçayı Faydaları Zararları Kullanımı Yan etkileri Tam Rehber

Diğer önemli bileşenler, rosmarinik asit, fenolik asitler, luteolin ve apigenin içeren flavonoidlerdir. Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’ndeki çalışmalara göre, bu flavonoidler iltihaplanma ile ilgili hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir.

Ada çayı çayı doğal olarak kafeinsiz olduğundan, uyku düzenini bozmadan günün her saatinde tadını çıkarabilirsiniz. Yatmadan önce ada çayı çayı içmek, aslında ısınma ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde uykunuzu getirir ve bütün bir gece rahat uyumanızı sağlar.

Sağlık Faydaları Nelerdir

saglik faydalari - Adaçayı Faydaları Zararları Kullanımı Yan etkileri Tam Rehber
Sağlık Faydaları Nelerdir

1. Sinirleri Yatıştırır

Ada çayı çayı, sinirleri yatıştırmaya ve rahatlamayı arttırmaya yardımcı olabilecek doğal bir duygu hali sunar. Çay ayrıca konsantrasyonu ve farkındalığı arttırmaya yardımcı olan bileşikler içerir. Çay, ağrıları yatıştırmaya ve uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

2. Menopoz Belirtilerini yatıştırır

Ada çayı çayı, menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ada çayı, menopoz dönemindeki sıcak basmalarını en aza indirgeme konusunda özellikle etkilidir. Yayınlanan bir çalışmada, haftada en az beş kez sıcak basması olan 71 hasta incelendi. Hastalara 8 hafta boyunca günde bir kez taze ada çayı yaprağı tableti verildi. Sonuçlar, ada çayı alan kadınların orta dereceli basmaların yüzde 69 oranında azaldığını ve çok şiddetli baskınların tamamen ortadan kalktığını göstermiştir.

Uluslararası Tıp Araştırma ve Sağlık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan ikinci bir çalışmada, adaçayının sıcak basmaları ve gece terlemeleri de dahil olmak üzere menopoz semptomları üzerindeki etkileri incelendi. Çalışma müdahale grubunda 46, kontrol grubunda 47 olmak üzere 93 menopozal kadından oluşmuştur. Çalışmanın sonunda sıcak basması olaylarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

3. Serbest Radikaller İle Mücadele Eder

Adaçayı, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir. Serbest radikaller, vücutta tahribata yol açabilecek ve erken yaşlanma ve belirli kanser türleriyle bağlantılı olan şarj edilmemiş hücrelerdir. Adaçayı çayındaki antioksidanlar serbest radikallerin oksidatif strese neden olmasını önler.

4. Boğaz Ağrılarını Yatıştırır

Ada çayı çayı ve mutfak otları uzun zamandır Avrupa ülkelerinde boğaz ağrıları için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ada çayının anti-enflamatuar özellikleri, boğazda ağrıya neden olabilecek şişme ve tahrişlerin azaltılmasına yardımcı olur. Çay ayrıca, boğaz ağrısına neden olan patojenlerin yok edilmesine yardımcı olan antiviral ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

Avrupa Tıp Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, adaçayının lidokain de dahil olmak üzere önde gelen ilaçlara kıyasla boğaz ağrısının tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Çalışma iki saatte bir ekinezya / ada çayı spreyi veya lidokain spreyi verilen 154 hastadan oluşmuştur. Adaçayı spreyinin, tedavinin ilk üç günü boyunca lidokain sprey kadar etkili olduğu gösterilmiştir. İlk üç günden sonra, ada çayı spreyi lidokain spreyine kıyasla yüzde 63,8’lik bir tepki oranına ulaşmıştır.

5. Kalp Sağlığını Korur ve Diyabet Belirtilerini Yavaşlatır

Adaçayı, kolesterol ve kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir. Adaçayı çayı içindeki ana bileşikler ayrıca kan basıncını düzenlemeye ve kalp krizi ve kan pıhtıları gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Amerikan tıbbında Tamamlayıcı Terapiler dergisine göre, adaçayı tip 2 diyabet hastalarının tedavisi sürecine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, bir adaçayı tableti veya plasebo verilen 80 diyabet hastasını incelemiştir. Adaçayı alan hastalar daha düşük kan glukoz seviyeleri geliştirmiştir. Kan şekeri seviyeleri sadece düşmemiş; trigliserit ve total kolesterol seviyelerinde de bir azalma görülmüştür.

Adaçayı Çayının Yan Etkileri

Ada çayı çayı, uygun miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Günde üç ila altı bardağa kadar alımını sınırlarsanız muhtemelen herhangi bir olumsuz yan etki yaşamazsınız. Çayların belirli bireyleri farklı şekilde etkileyebileceğini unutmayın. Dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta da bulunmaktadır.

Alerjiler

Adaçayı bitkisi veya nane ailesindeki diğer bitkilere alerjiniz varsa kullanmadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır. Kullandığınızda nefes almada zorlanma, döküntü ve kaşıntılı boğaz gibi alerjik reaksiyon bulguları geliştirirseniz, derhal kullanmayı bırakın.

Hamile ve Emziren Kadınlar

Hamile veya emziren kadınlar ada çayı çayından uzak durmalıdır. Ada çayı çayı, sağlıklı bir hamileliği engelleyebilecek hormon seviyelerini etkileyebilecek östrojen benzeri bir etkiye sahiptir. Ada çayı çayının hormon nitelikleri adet döneminizi indükleyebilir ve düşüklüğe neden olabilir. Ada çayı çayı, emziren kadınlar için süt tedarikini de azaltabilir. Çay, durumu daha da kötüleştirebileceği için meme kanseri gibi hormona duyarlı bir hastalığınız varsa ada çayı çayı içmekten kaçının. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, yeni bir çay içmeden önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Bu makalede aktarılan bilgiler yerli, yabancı kaynaklar ile, basılı ve görsel medyada rağbet gören ve paylaşılan içeriklerin bir derlemesidir ve tamamen faydalı olması için araştırılarak aktarılmıştır.

Herhangi bir rahatsızlığınız varsa veya hali hazırda bir ilaç tedavisi görüyorsanız, şifalı bitkiler ile yapılacak takviyeleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Araştırmalarımın devam etmesi için kanalıma abone olursanız sevinirim.

Beğenen beğenmeyen herkese, Sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir ömür dileğiyle esen kalın

KAYNAKLAR

https://www.healthline.com/nutrition/sage
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-504/sage

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu