Sağlık - Cilt ve Saç Bakım

Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar

Hoş geldiniz şifayı kaynağında arayan insanlar; bu yazımda sindirim ve bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olabilecek, evde kendi imkanlarımızla hazırlayabileceğiniz şifalı bitkiler ile yapılan bitkisel çaylar nelerdir? hangisi nasıl tüketilmelidir konulu araştırmalarımı paylaşacağım.

Bitkilerden ve baharatlardan sıcak su ile yapılan bitki çayları, Taze veya kuru çiçekler, yapraklar, tohumlar veya kökler ile kaynar su dökülerek yapılır, sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. Bu çaylar bitkisel içerik ve miktarına bağlı olarak, kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir.

Bitkisel çaylar : Zencefil çayı

zencefil cayi 2 - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Zencefil çayı

Zencefil Çayı, siyah çayın veya kahvenin en iyi alternatifidir. Soğuk algınlığı, öksürük varsa ve ateş ile mücadele ediyorsanız zencefilden gelen gücü keşfetmenizin zamanı gelmiş demektir.

Çayın içerisine atacağınız bal ile enerjinizi de kazanabilirsiniz. Ayrıca bal; boğaz ağrınız varsa yatışması için destek olacaktır. Bal, zencefil ve tarçın hastalığınız süresince mide rahatsızlıklarınızın yatışması için de kullanılabilecek mucize bir besinlerdir.

Bitkisel çaylar : Limon çayı

limon cayi - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Bitkisel çaylar limon çayı

Limonlu bitkisel çaylar, balın egzotik tatlılığı da eklendiğinde canlandırıcıdır ve güçlü antioksidan içeren sağlık yararları ile bilinir, Limon içeriğinde bulunan C vitamini, bağışıklığı arttırır ve vücudu detoksifiye eder.

Fesleğen Çayı

feslegen - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Bitkisel çaylar fesleğen çayı

Fesleğen yaprağı bitkisel çay yapmak için kullanılır ve ağız sağlığını teşvik etmek için çok faydalıdır. Fesleğen çayı yararları mide rahatsızlıklarını hafifletir, stresi azaltır ve bağışıklığı güçlendirir.

Bitkisel çaylar : Nane çayı

nane cayi - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Bitkisel çaylar nane çayı

Nane ile yapılan bitkisel çaylar, nefes almamıza ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize yardımcı olan lezzetli ve canlandırıcı bir içecektir.

Tarçınlı Çay

tarçınlı çay - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Bitkisel çaylar tarçınlı çay

Tarçın çayı kan şekeri seviyesini düşüren, kötü kolesterolü ve kilo kaybını azaltan sağlıklı bir içeriği vardır, Tarçın’ın ayrıca metabolizmayı güçlendirdiği ve çok iyi bir antioksidan kaynağı oluşturduğu düşünülmektedir.

Lavanta Çayı

lavanta cayi - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Bitkisel çaylar lavanta çayı

Muhtemelen lavantanın en dikkat çekici etkilerinden biri de Stresi hafifletmeye ve rahatlamaya yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda, nezle veya grip olduğunuzda, dinlendirici bir uykuyu desteklemeye yardımcı olmak için de harikadır. Birçok kişi, banyo tuzlarına batırmayı ve banyoda hasta olduklarında lavanta yağı kullanır.

Lavanta çayı da faydalarından yararlanmanın bir başka harika yoludur. Ayrıca, karın şişkinliğini yatıştırmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir gösterilmiştir!

Papatya çayı

papatya cayi - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Papatya çayı

Papatya çayı kurutulmuş çiçeklerden hazırlanmış ve hem sağlık hem de cilt için faydalıdır. Papatya çayın yararları bağışıklık sistemini güçlendirir, stresi azaltır ve antioksidan özellikleri ile bilinir.

Ebegümeci Çayı

ebegumeci cayi - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Ebegümeci Çayı

Ebegümeci çayı, C vitamini ve mineral içeren en popüler bitkisel çaydır. İçecek hem sıcak hem de soğuk tüketilir, kan basıncını düşürebilir, sindirim sistemini iyileştirebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Baharatlı Çay (karanfil, Karabiber, Kakule)

baharatlı çay - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Baharatlı Çay (karanfil, Karabiber, Kakule)

Masala Chai veya Indian Spiced Tea, Hindistan’daki çay kültürünün tıbbi değeri olan en yaygın çeşididir. Farklı baharatlardan (zencefil, karanfil ve tarçınlı) yapılan ve ayrıca fesleğen yaprağı ve Limon otu gibi bazı bitkilerle harmanlanan Hint Baharatlı Çaylarını da deneyebilirsiniz

Zeytin Yaprağı

zeytin yaprağı - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprağının antiviral özellikleri, soğuk algınlığı önleme gücüne sahiptir. Bağışıklık artırıcı özellikleriyle bilinen diğer bitkilerin aksine, zeytin yaprağı uzun bir süre kullanılabilir. Yetişkinler tarafından süresiz olarak alınabilir, ancak çocuklarda bağışıklık sistemlerinin kendi başlarına güçlendirilmeleri gerektiğinden uzun süre boyunca kullanılması önerilmez.

Bitkisel çaylar : Kuşburnu Çayı

kusburnu cayi - Sindirim ve Bağışıklık Arttırmak İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çaylar
Kuşburnu Çayı

Kuşburnu C vitamini bakımından oldukça güçlüdür ve c vitamini yoğunluğu bakımından narenciye meyvelerinden daha fazlasına sahiptir, bu da bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmeldir.

Ayrıca Vitaminler A, B, D ve flavonoidler içerirler. Flavonoidler vücudun C Vitamini’ni daha iyi özümsemesine yardımcı olur, kuşburnu çayı C Vitamini içeren diğer şifalı bitkiler için mükemmel bir alternatif olarak düşünülebilir.

Bu makalede aktarılan bilgiler yerli, yabancı kaynaklar ile, basılı ve görsel medyada rağbet gören ve paylaşılan içeriklerin bir derlemesidir ve tamamen faydalı olması için araştırılarak aktarılmıştır.

Herhangi bir rahatsızlığınız varsa veya hali hazırda bir ilaç tedavisi görüyorsanız, şifalı bitkiler ile yapılacak takviyeleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Araştırmalarımın devam etmesi için Youtube kanalıma abone olursanız sevinirim.

Beğenen beğenmeyen herkese, Sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir ömür dileğiyle esen kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu