Teknoloji

Sony Xperia 5 II incelemesi Klasik Sony Sorunları ile Bir Amiral Gemisi

Sony Xperia 5 II inceleme

Sony Xperia 5 II incelemesi Klasik Sony Sorunları ile Bir Amiral Gemisi… Sony Xperia 5 II, çoğu kişinin özlem duyduğu kompakt amiral gemisi akıllı telefondur. Ancak bu arzu edilen yüksek özellikli / küçük paket kombinasyonundan en iyisini elde etmek için önemli bir bedel ödemeniz gerekecek.

Sony Xperia 5 II Tasarım

Sony Xperia 5 II tasarim - Sony Xperia 5 II incelemesi Klasik Sony Sorunları ile Bir Amiral Gemisi
Sony Xperia 5 II Tasarım

İyi yağlanmış bir balık gibi parlak, camsı ve kaygan görünür. Xperia 5 II’yi mütevazı boyutları ve düşük ağırlığı dışında tanımlamanın en iyi yolu budur. 21: 9 en boy oranına sahip ekranın sağladığı 8 mm kalınlık ve daha geniş olmayan uzun şekli sayesinde gerçekten kompakttır.

Yalnızca 163 gram ağırlığındadır ve ince yapısı, küçük elleri olanların bile ekranın diğer tarafına başparmağıyla ulaşabilecekleri anlamına gelir. Ceplere ve çantalara kolayca sığar ve ne yazık ki dokunduğu hemen hemen her yüzeyden de çıkar.

Xperia 5 II, alüminyum çerçeveli camdan yapılmıştır ve tamamen düz olmayan herhangi bir şey üzerinde tek başına kayar. Vücudunuz çok fazla kavrayamadığından sıkıca tutunmalısınız. Bu beni telefonun tasarımında gerçekten hoşlanmadığım bir yapı. Sağ taraftan aşağıya inen bir yığın düğme.

Yukarıdan aşağıya, küçük bir ses düğmesi, ardından yerleşik parmak izi sensörüne sahip güç düğmesi, ardından bir Google Asistan düğmesi ve son olarak fiziksel bir kamera deklanşörü düğmesi var.

Xperia 5 II ile bir tuşa yanlışlıkla basmanız neredeyse kesin. Ve bu genellikle yeniden yüklenemeyen veya kolayca devre dışı bırakılamayan işe yaramaz Google Asistan’dır. Sinir bozucu bir tasarım seçimi, bana işlevi kullanıp kullanmama seçeneği vermemekle daha da kötü duruyor.

Parmak izi sensörü hızlı ve güvenilir, ancak benim görüşüme göre biraz fazla merkezi bir şekilde ayarlanmış. Ve izinsiz girmemek için çerçevenin altına yerleştirilen fiziksel kamera deklanşör düğmesini seveceksiniz.

Telefonun inceliğine rağmen, çerçevenin üst kısmında 3,5 mm kulaklık girişi bulmak harika. SIM çıkarma aracının kullanılmasını gerektirmeyen, ancak telefonun IP68 suya dayanıklılık derecesini etkilemeyen, çıkarılabilir SIM kart tepsi de oldukça güzel.

Sony Xperia 5 II’nin kullanımı kolay, herkes için yeterince kompakttır. Birinci sınıf malzemelerden yapılmıştır ve bir akıllı telefon için neredeyse mükemmel boyuttadır. Sadece tüm kayganlıkla başa çıkmak gerekecek.

Sony Xperia 5 II Ekran

Sony Xperia 5 II ekran - Sony Xperia 5 II incelemesi Klasik Sony Sorunları ile Bir Amiral Gemisi
Sony Xperia 5 II Ekran

21: 9 en-boy oranı, süper geniş ekran filmler izlemek için yapılmıştır ve telefonun küçültülmüş boyutuna katkıda bulunur. Gerçekte, 21: 9 filmler piyasada olmasına rağmen, 16: 9 videolardan biraz daha az yaygındır.

Bu, Minecraft, Asphalt 9 ve Fortnite dahil olmak üzere süper geniş ekran görünümünden yararlanan birçok oyun olmasına sahip. Buna Rağmen her iki tarafta mükemmel bir özelliktir.

Yine de 2020’de istediğimiz özellik bu. OLED ekran 2520 x 1080 çözünürlüğe, 120 Hz yenileme hızına ve 10 bit HDR desteğine sahiptir. Xperia 1 II’ye takılan 4K canavar gibi olmasa da normal şartlar altında, daha düşük piksel sayısını gerçekten fark etmeyeceksiniz.

Ayrıca daha pahalı telefondan aynı Oluşturucu Modu ve görüntü geliştirme teknolojisine sahip. Görünüşü güzel ve birçoğunun Xperia 1 II ile arasında ikilemde kalması pek muhtemel değil.

Ekran çok güzel. Aslında rüya gibi. Carfection’ın Audi e-Tron Sportback incelemesi keskin ve renkliyken, Mnet’in WJSN Chocome’s Hmph’in canlı versiyonu! Elektrikli, ultra canlı renkleriyle ekrandan fırlar.

Müzik videoları Xperia 5 II’de stereo hoparlörleri sayesinde mükemmeldir ve ses seviyesi çok yüksektir ve tatlı kontrollü bir sese sahiptir. Ve Sony’nin Dinamik Titreşim özelliği, ekranda çalanla eşleşen bir titreşim ekler. İyi çalışıyor çünkü yoğunluğu ayarlayabilirsiniz.

Ve telefonu dikey olarak kullandığınızda, çoğu zaman yaptığınız gibi, bu ekstra ekran alanı, kaydırmaya gerek kalmaz. Ve size akış ve mesajlaşmada daha fazla içerik sağlar.

Hayır, Xperia 5 II, bir mobil cihazda saf, şaşırtıcı görsel çekicilik açısından Xperia 1 II’nin zirvelerine tam olarak ulaşamıyor. Ancak tartışmasız herkesin ihtiyaç duyacağı tek şey bu.

Sony Xperia 5 II Kamera

Sony Xperia 5 II kamera - Sony Xperia 5 II incelemesi Klasik Sony Sorunları ile Bir Amiral Gemisi
Xperia 5 II Kamera

Xperia 5 II’nin arkasında üç adet 12 megapiksel kamera vardır. Bir f / 1,7 standart kamera, bir f / 2,4 telefoto kamera ve bir f / 2,2 ultra geniş kamera.

 • Sony, lenslerde Zeiss Optics ile çalıştı ve özellikler arasında
 • optik ve elektronik görüntü sabitleme,
 • HDR,
 • 4K video kaydı,
 • göz izleme,
 • 3x optik yakınlaştırma
 • Dual Pixel otomatik odaklama yer alıyor.

Xperia 1 II’nin arkasında bulunan kurulumla hemen hemen aynı, ancak birkaç değişiklikle.

Xperia 1 II’ye çok benzediği için aynı sorunları yaşıyor. Çektiği fotoğraflar genellikle mükemmel dengesi ve dinamik aralığı ile güzeldir, ancak yakın odakta zorlanır ve sonuçlar tutarsız olabilir. Süper parlak gece görüntüleri için bir gece moduna sahip değildir.

Bu nedenle düşük ışıklı görüntüler diğer bazı telefonlarla çekilenler kadar çarpıcı değildir, ancak bol miktarda gerçekçilik ve ayrıntı vardır.

8MP selfie kamerası, varsayılan ayarlarda cilt tonunu abartılı bir şekilde düzenler. Bu nedenle oraya başlamadan önce tüm geliştirmeleri kapatmak akıllıca olacaktır.

Sony’nin kamerası bol miktarda mükemmel ayrıntı yakalıyor. Doğru göz odağı elde etmek, portre çekimlerini doğru bir şekilde yapmak için çok önemlidir. Ve diğer birkaç telefonun sahip olduğu bir özelliktir.

Sony, Xperia kameralarını Sony’nin uzman kamera ve sinema ekipleri tarafından ayarlanan ve esasen cazip manuel modlar olan Photo Pro ve Cinema Pro uygulamalarının esasına göre satıyor.

Akıllı telefonunuzun kamerasında düzenli olarak manuel modu kullanıyor olabilirsiniz.

Her birinin sunduğu derinlik ve çok yönlülüğü takdir edecek ve onlarla etkileyici fotoğraflar ve videolar oluşturabileceksiniz.

Bununla birlikte,

 • Manuel moda hiç dokunmadıysanız
 • Deklanşör hızı
 • Beyaz dengesi
 • ISO ve manuel odaklama

Prensiplerine aşina değilseniz, öğrenme eğrisi çok diktir.

Güzel renklerle harika atmosferik fotoğraflar çekebilirsiniz. Ultra geniş ve telefoto kombinasyonunu seveceksiniz ve fiziksel kamera deklanşör düğmesinin harika dokunsal, ergonomik bir eklenti olduğunu fark edeceksiniz. Ancak tutarsızdır, bazen daha düşük maliyetli telefonlarda diğer kameralar tarafından daha iyi performans gösterir.

Sony Xperia 5 II Yazılım ve performans

Sony Xperia 5 II performans - Sony Xperia 5 II incelemesi Klasik Sony Sorunları ile Bir Amiral Gemisi
Xperia 5 II Yazılım ve performans

İçinde Qualcomm Snapdragon 865 işlemci, 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı bulunan bir telefondan beklediğiniz kadar hızlı. Asphalt 9 Legends zekice oynuyor ve 21: 9 en boy oranlı ekrandan da yararlanıyor. Ve telefonun hafifliği onu uzun oyun ve film seansları için mükemmel kılıyor.

Sony’nin Android 10 ile kullanıcı arayüzü göze batmaz ve yazılım hızlı ve güvenilirdir. LinkedIn de dahil olmak üzere önceden yüklenmiş, rahatsız edici bildirimlere sahip ve manuel olarak kaldırılmayan çeşitli Sony olmayan uygulamalar var.

Daha geniş bir en boy oranı ekranına bakıyorsanız, uzun ekrana alışmak biraz zaman alır. Simgeler birbirine sıkı bir şekilde gruplanmış gibi görünebilir. Ve Twitter ve Instagram gibi kaydırma uygulamaları ilk başta kısıtlanmış gibi görünebilir. Ama şeklin getirdiği ergonomik faydalar devreye girdiğinde bunları unutursunuz.

Wi-Fi menzili ve hücresel bağlantıyla ilgili bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Xperia 5 II, sinyali test edilen diğer telefonlara göre sinyalini daha sık düşürüyor. Ve Pixel 5 ve iPhone 12 Pro dahil diğer modellerin Wi-Fi menzilinden yoksun.

Telefon Avrupa’da 5G’yi destekliyor, ancak ABD’de desteklemiyor 5G şu anda herhangi bir telefon almak için bir neden olmasa da yolda önemli olacak ve pahalı bir cihaz satın alırken dikkate alınmalıdır.

Ayrıca telefonun Android 11 yerine 10’a sahip olması talihsiz durum ve yazılım güncellemesi için de onaylanmış bir tarih yok.

4.000 mAh pil çok güçlü olduğunu kanıtladı. Ve her gün ortalama iki ila dört saat ekran süresi kullanımıyla tam bir gün gidebiliyor. Daha önce kullandığım Samsung Galaxy S20 FE’ye çok benzer pil performansı döndürdü ve uzun günleri yaklaşık %30 ile sonlandırdı. Görüntülü görüşmeler olmadan pilin sorunsuz bir şekilde iki gün dayanması gerekir.

Ne yazık ki kablosuz şarj yok ve 21 watt hızlı kablolu şarjı desteklese de kutuda bir 18W şarj cihazı var. Zaten daha yüksek watt’lı şarj cihazına sahipseniz, 30 dakika içinde %50’ye çıkar.

Sony Xperia 5 II Fiyat ve kullanılabilirlik

Sony Xperia 5 II, ABD’de ön sipariş verilebilir. Önden $ 949 için 3 Aralık sürümü (zaten 900 $ indirim yapıldı) ait. Şu anda İngiltere’de 799 İngiliz sterlini karşılığında satılıyor.

Sony’nin 21: 9 en boy oranına sahip ekranı ve ilgili tasarımı size hitap ediyorsa ve gerçekten de öyle olmalı. Xperia 1 II’ye kıyasla Xperia 5 II satın alınması gereken modeldir. Neredeyse her şeyi 250 $ daha ucuza yapıyor. Kameranın yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekir. Ama ekran, pil ömrü, yapı ve kompakt boyutların tümü etkileyicidir.

Daha iyi alternatifler var mı?

Evet. 949 ABD Doları, yüksek teknik özelliklerine rağmen, Xperia 5 II’ye karşı fazla ca alternatif bulunabilir. 900 $ ‘lık OnePlus 8 Pro, harika yazılım ve ekran nedeniyle Android alternatiflerini seçebilirsiniz. Ya da 1700 $’ lık iPhone 12 Pro mükemmel bir yazılım, kamera ve tasarım sağlayan mükemmel bir alternatiftir.

Yine de bu telefonların tümü Xperia 5 II’den daha büyük. Kompakt bir akıllı telefonda mükemmel bir bas-çek kamera istiyorsanız, 699 $ ‘lık Google Pixel 5 bizim seçimimizdir.

Satın almalı mısınız?

Hayır, aynı fiyata daha genel erişimli bir kamerası olan daha iyi telefonlar mevcuttur. Ve ABD’de 5G’nin kullanılmaması uzun ömürlülüğüne zarar veriyor. Biraz daha iyi fiyat ve 5G desteği nedeniyle Avrupa’da daha iyi bir seçenek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu