Sağlık - Cilt ve Saç Bakım

Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon…

Kış Sağlığı İçin 7 Şifalı Bitki ve Kullanımı

Kış sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı… Hastalıkların bol olduğu bir mevsimde, ya da en azından onları telafi etmeye çalıştığımız bir mevsimde, elimizin altında bulunan (bunu çoğumuz bilmesek de) bitkisel ilaçlarımız her zaman kullanılabilir.

İşte elinizde bulunan kış sağlığı için en iyi bitkisel ilaçlardan yedisinin açıklamaları. Bu bilgi 101 Şifalı Bitkiden (Interweave Press, 1998), Sağlık Yayınları başyazarlığı danışmanı Steven Foster ve Albert Leung, Ph.D., Ortak Doğal İçerikler Ansiklopedisi’nin yazarı (Wiley, 1996) ve birçok kişi tarafından uyarlanmıştır. Bitkisel sağlıkla ilgili diğer kitaplar.

Kış Sağlığı ve Uykusuzluk Sorunu İçin Papatya (Matricaria recutita)

papatya cayi kis sagligi grip oksuruk uykusuzluk - Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon...
Uykusuzluk Sorunu İçin Papatya (Matricaria recutita)

Papatya, aster ailesinin yıllık bir üyesinin kurutulmuş çiçek başıdır. ABD pazarında en çok satılan tür olan Alman papatyası; Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Almanya, Arjantin ve Avrupa’da yetişmektedir. Yüzyıllar boyunca hafif bir uyku destekçisi olarak kullanılmıştır ve bilim adamları, hafif sakinleştirici aktivitesini, yağında bulunan bir bileşen olan alfa-bisabolol’e bağlar.

Papatya kullanımı ve yan etkileri

Günde 300 ila 400 mg kuru papatya içeren altı kapsül şeklinde ya da günde üç kez 10 ila 40 damla tentür olarak alınabilir. Bir bardak sıcak suda 1 ila 1 çay kaşığı kuru çiçek sarılarak bir çay yapılır ve günde üç kez alınır.

Dalgalı otu da dahil olmak üzere aster ailesinin diğer üyelerine alerjisi olanlarda papatyaya alerjisi de olabilir.

Kış Sağlığı İçin En İyi Enerji Verici Asya ginsengi (Panax ginseng)

ginseng kullanimi uyku sorunu konsantrasyon problemi kis sagligi - Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon...
Kış Sağlığı İçin En İyi Enerji Verici Asya ginsengi (Panax ginseng)

2000 yaşındaki bir bitkide Shen Nong, ginseng’in ruhu adlı kitabında: duyguları dizginlemek, kalbi aydınlatmak, zihni aydınlatmak, bilgeliği artırmak ve sürekli kullanımı ile “hafif ağırlıkta uzun ömürlülük” için altın anahtar olduğunu söylüyor.

1960’lardan bu yana, bilim adamları yoğun bir şekilde Asya ginsengi araştırmaları yapmaktadır. En az yedi Avrupa klinik çalışması, standartlaştırılmış ekstrelerin solunum performansını, uyanıklığı, konsantrasyon gücünü ve soyut kavramları kavrama konusunda etkili olduğunu göstermektedir.

Fransa’da “fonksiyonel yorgunluktan” dolayı ortaya çıkan, yıpranma veya boş hissetme gibi şikayetleri değerlendiren kontrollü bir çalışma, ginseng alan kişilerin plasebo alan kişilerle karşılaştırıldığında daha az yorgunluk, endişe ve zayıf konsantrasyon yaşadıklarını göstermiştir.

Ginseng, laboratuar testlerindeki davranışları, otun vücut üzerindeki etkisinin Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) tanımına uyan ginsenosides adı verilen on sekizden fazla aktif kimyasal içerir. Almanya’da Asya ginsengi ürünlerinin yorgunluğu, çalışma kapasitesini ve konsantrasyon eksikliğini tedavi etmek için tonik olarak etiketlenmesine izin verilmektedir.

Kış sağlığı için Önerilen bir doz, günde dört adet 500 ila 600 mg kapsül veya kurutulmuş kökünden oluşur; Standart ürünler için, günde bir veya iki kez 100 mg. Bir çay yapmak için her bir bardak su için 3 çay kaşığı kurutulmuş veya dilimlenmiş kök kullanın. Ot ve suyu bir tencereye koyun ve kaynatın, 45 dakika demlenmesini bekleyin. Gerginlik. Günde iki veya üç kez birer bardak içilir.

Bazı insanlar, Asya ginsengi alırken aşırı uyarılma veya mide bağırsak rahatsızlığı yaşamış ve bazı kadınlar uzun süreli kullanımdan sonra meme hassasiyeti veya adet problemleri bildirmişlerdir. Tansiyonunuz yüksekse veya hamileyseniz, ginseng kullanmaktan kaçının.

Göz yorgunluğu sorununa doğal çözüm Yabanmersini (Vaccinium myrtillus)

yaban mersini kullanimi ishal gece korlugu c vitamini kis sagligi - Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon...
Göz yorgunluğu sorununa doğal çözüm Yabanmersini (Vaccinium myrtillus)

Yabanmersini tatlı siyah meyveleri olan küçük bir çalıdır, kuzey Avrupa, batı Asya ve Kuzey Amerika’nın Rocky Dağları’nda yetişir.

Yabanmersini, yaprakları özellikle kış sağlığı için etkili olmasının yanında iltihaplanma ve enfeksiyonla savaşmak için kullanan on altıncı yüzyıl Avrupalılar arasında popüler bir ilaçtı. Ayrıca, ishali tedavi etmek, C vitamini eksikliğini gidermek ve ağız yaralarını dezenfekte etmek için bitkiyi kullandılar.

II. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ndeki pilotlar yabanmersini reçeli yedikten sonra gece görüşünün geliştiğini bildirdi. 1960’lı yıllarda İtalyan ve Fransız bilim adamları, yaban mersini vizyonunu iyileştirip iyileştiremeyeceğini öğrenmek için bu raporları incelediler.

Sonuç olarak, yaban mersini meyvesi preparatları Avrupa’da zayıf mikro sirkülasyonu arttırmak ve böylece gece körlüğü ve diyabetik retinopati gibi göz rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Araştırmalar yaban mersini içindeki antosiyanositler adı verilen pigmentlerin, kılcal damarları serbest radikal hasarlarından koruyarak ve sağlıklı bağ dokusu oluşumunu teşvik ederek güçlendirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, yaban mersini ile ilgili yapılan çalışmaların çoğu, hayvanları veya yalnızca az sayıda insanı kapsamıştır.

Yaban mersini kullanımı ve yan etkileri

Kış sağlığı açısından tipik bir günlük doz, yüzde 25 antosiyanosit içerecek şekilde standartlaştırılmış iki veya üç kapsüldür. Hiçbir yan etki veya diğer ilaçlarla etkileşim bildirilmemiştir.

Sağlıklı Dolaşım Sistemi İçin Ginkgo (Ginkgo biloba)

ginko nasil kullanilir kis sagligi oksuruk astim ishal kalp damar - Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon...
Sağlıklı Dolaşım Sistemi İçin Ginkgo (Ginkgo biloba)

Ginkgo ürünleri, 200 milyon yıldan fazla bir süredir var olan ginkgo ailesinin hayatta kalan tek üyesinin yapraklarından gelmektedir. Ticari yaprak üretiminin çoğu Güney Carolina, Fransa ve Çin’deki ekim alanlarındandır.

Ginkgo yaprağı, Çin’de on beşinci yüzyıldan beri yaprakların beyin fonksiyonlarını geliştirmek ve akciğer hastalıklarını, öksürük ve astım semptomlarını ve ishali tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Bugün, ginkgo, Avrupa’nın en çok satan bitkisel ilaçlarından biridir.

Çoğu araştırma ekstremite ve beyindeki dolaşımı artırmak için ginkgo kullanmaya odaklanmaktadır ve 400’den fazla bilimsel çalışma bunun için kullanımını desteklemektedir.

Bilim adamları, ginkgo’nun sağlık yararlarını, kalp damar, iltihaplanma ve solunum bozuklukları gelişimini engelleyen flavon glikozitler ve ginkgolitler adı verilen eşsiz bileşiklere bağlamaktadır.

Ginkgo güçlü bir antioksidandır; bu da kış sağlığı için eşsiz bir besin olduğunu göstermektedir. Serbest radikal temizleme aktivitesini beyne, merkezi sinir sistemine ve kardiyovasküler sisteme yönlendirir. Beyin fonksiyonunun yaşa bağlı düşüşlerinin tedavisinde umut verici kılan şey budur.

Ginko kullanımı ve yan etkileri

Tipik bir doz günlük en az 40 mg standartlaştırılmış ekstrakt içeren üç kapsüldür. Sonuçların üretilmesi için altı ila sekiz hafta kullanılmalıdır.

Ginkgo gastrointestinal rahatsızlığa, baş ağrısına veya cilt alerjisine neden olabilir.

Depresyon: Sarı Kantaron (Hypericum perforatum)

sari kantaron kullanimi kis sagligi depresyon - Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon...
Depresyon: Sarı Kantaron (Hypericum perforatum)

Depresyon özellikle son bahardan başlayarak kış mevsiminde de insanları etkileyen ruhsal problemlerden en yaygınıdır. Bu yüzden kış sağlığı için bu eşsiz bitkiyi makalemize ekledik. Sarı kantaron, yan etkileri olmadan reçeteli antidepresanların yararlarını sunabilir.

Avrupa’ya özgü bir bitkinin kurutulmuş çiçekli tepesidir; Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde, yabani ot gibi büyür.

Ortaçağ boyunca, dikkate değer ve hatta mistik özellikler St.-John’s wort’a atfedilmiştir. On dokuzuncu yüzyıla gelindiğinde ABD doktorları hafif bir yatıştırıcı olarak kullanmıştır ve 1997’de haberlerin Sarı kantaron, bitkisinin depresyonu bastırma özelliğinin açıklamasının ardından kullanımı dünya çapında yaygınlaşmıştır.

1.800’den fazla ayakta hasta içeren en az yirmi üç kontrollü çalışma bunun işe yaradığını göstermektedir. Hafif ila orta şiddette depresyon ya da geçici depresif ruh hali olan 105 hastadan birinde yapılan bir çalışmada, Sarı kantaron kullananların yüzde 67’si iyileşirken, plasebo alanların sadece yüzde 28’i iyileşmiştir. Bitkileri alan kişiler daha az üzgün, umutsuz, çaresiz, işe yaramaz ve korkulu hissettiğini bildirmiştir.

Yüzde 0.3 hiperisine standartlaştırılmış kapsüller ve diğer ürünler için önerilen doz günde üç kez 300 mg’dır. Sarı kantaron etkileri zaman alır, ancak altı haftalık sürekli kullanımla etkilerini görebilirsiniz.

Hypericum perforatum Kullanımı ve yan etkileri

Bir çay yapmak için, kuru otun 1/1 çay kaşığı 10 dakika boyunca bir bardak sıcak suda demlenir, sonra içilir. Bir tentür için önerilen günlük doz, günde iki kez 3-4 damlalık şeklindedir.

Çiçeklerden gelen hiperisin, açık tenli insanlarda güneş ışığına maruz kaldıklarında kabarcıklara neden olabilir. St. John yaprağını alırsanız, güneşten ve bronzlaşma salonundan uzak durun.

Kış sağlığı ve soğuk algınlığı sorununa kesin bitkisel çözüm Ekinezya (Ekinezya angustifolia)

ekinezya kullanimi soguk alginligi kanser grip kis sagligi - Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon...
Kış sağlığı ve soğuk algınlığı sorununa kesin bitkisel çözüm Ekinezya (Ekinezya angustifolia)

Çok azımız, şu anda pazardaki en etkili ilaçlardan biri olan bu bitkiyi bilmiyoruz. Çayırdaki Yerli Amerikalılar, echinacea’yı soğuk algınlığından kansere kadar değişen hastalıkları iyileştirmek için diğer bitkilerden daha fazla kullanmıştır.

Antibiyotiklerin yerini almaya başladığı 1920’lere kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan şifalı bitki olmuştur. Ancak Avrupa’da yirminci yüzyıl boyunca kullanılmıştır; 1993 yılında Alman doktorlar ekinezyayı 2,5 milyondan fazla kez reçete ettiler.

Araştırma ekinezya beyaz kan hücrelerinin ve diğer özel bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini artırdığını göstermektedir. Soğuk algınlığı veya grip virüsü gibi yabancı istilacılara saldırı kabiliyetlerini arttırır ve enfeksiyon varsa zaten iyileşmeyi hızlandırır.

Ekinezya’nın tıbbi etkisine neden olan tek bir kimyasal bileşen tanımlanmamıştır. İsveç’te 120 gönüllüyü kapsayan 1997 kontrollü bir klinik çalışma, ilk soğuk algınlığı belirtileri işaretindeki taze çiçekli E. purpurea suyuyla günlük tedavinin kış sağlığı açısından soğuk algınlığı gelişimini engellediğini ve soğuk algınlığı devam ederse hastalık süresini azalttığını gösterdi.

Ekinezya Kullanımı ve Yan etkileri

Tipik bir doz, günde üç kez dokuz 300 ila 400 mg kapsül veya 60 damla tentürdür. İlk soğuk algınlığı veya grip belirtisinde kullanın; iki hafta boyunca sürekli olarak alınmalıdır.

Aster familyasının üyelerine alerjisi olan ragweed gibi insanlar da ekinezyaya alerjisi olabilir. Alman hükümeti, multipl skleroz ve HIV enfeksiyonu dahil olmak üzere bağışıklık sistemi hastalıklarında kullanılmamasını önerir.

Kış Sağlığı ve Grip Hastalığının Bitkisel çözümü Mürver (Sambucus canadensis)

murver kullanimi soguk alginligi ates grip kis sagligi - Kış Sağlığı İçin şifalı Bitkiler Grip Soğuk Algınlığı ateş depresyon...
Kış Sağlığı ve Grip Hastalığının Bitkisel çözümü Mürver (Sambucus canadensis)

Mürver hanımeli ailesinden geliyor. Tıbbi olarak, Kuzey Amerika S. canadensis’ten elde edilen yaşlı meyveler ve Avrupa S. nigra’dan elde edilen yaşlı çiçekler kullanılmaktadır.

Amerikan bitki uzmanları, S. canadensis’in kurutulmuş çiçeklerini, ateş ve soğuk algınlığı tedavisinde nane ile birleştirir. Yerli Amerikalılar kusturmak için bitkinin iç kabuğundan yapılmış bir çay kullanmışlardır; Avrupalılar soğuk algınlığı ve ateşi tedavi etmek için siyah mürver kullanırlar.

Mürver üzerine yapılan kimyasal araştırmaların çoğu siyah mürver ile ilgilidir. Bu türe olan ilgi, Kudüs’teki Hadassah Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki meslektaşlarıyla birlikte üç flavonoid içerecek şekilde standartlaştırılmış bir mürver özü geliştiren İsrailli bilim adamı Dr. Madeleine Mumcuoğlu’nun araştırmasından kaynaklanıyor.

İsrail’de grip salgını sırasında yapılan 1993 klinik bir çalışmada, ekstraktın grip semptomlarının ciddiyetini ve süresini plaseboya kıyasla azalttığını bulmuştur. Görünüşe göre, ekstraktın bileşikleri, grip virüsünün hücrelere girme yeteneğini inhibe eder ve böylece virüsün enfekte olma yeteneğini etkisiz hale getirir.

Almanlar, kış sağlığı açısından ateşi tedavi etmek ve tam soğuk algınlığı ile ilişkili bronş salgılarını arttırmak ve terlemeyi teşvik etmek için mürver çiçeği reçetesini verir.

Mürver Kullanımı ve Yan etkileri

Tipik bir doz, günde altı 500 ila 600 mg kapsül veya dört saatte bir 40 damla tentürdür. Bir çay yapmak için 2 ila 3 çay kaşığı kuru çiçek sıcak suda 10 ila 15 dakika pişirin ve günde üç defa içilir.

Yaşlıların güvenli kullanımı her zaman kurutulmuş veya pişmiş meyve ve çiçeklerle olmalıdır. Taze olduğunda, tüm bitki kısımları alerjik veya diğer olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

KAYNAKLAR / SOURCE

https://www.motherearthliving.com/natural-beauty/seven-herbs-to-see-you-through-winter
https://artemis.co.nz/medicinal-plants-for-cold-flu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu