Gündem

Koronavirüsü 2019-Ncov Son Durum Ne? Belirtiler Neler? Anlık Yayılma Haritası ve Çinli Doktorun Açıklamaları

Koronavirüsü 2019-Ncov Son Durum

Koronavirüsü / Coronavirus 2019-Ncov Son Durum Ne? Belirtiler Neler? Anlık Yayılma Haritası

12 Mart 2020 PERŞEMBE SAAT: 10:28 SON GÜNCELEME
SON 1 Günde 200 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ ve 2.3 BİN KİŞİ ENFEKTE OLDU

  • Enfekte Sayısı: 126.258
  • Ölü Sayısı: 4638

DÜNYA ÇAPINDA ANLIK YAYILMA HARİTASI VE VERİLER İÇİN TIKLAYIN

koronavirusu covid 19 turkiye dunyada son durum 1024x540 - Koronavirüsü 2019-Ncov Son Durum Ne? Belirtiler Neler? Anlık Yayılma Haritası ve Çinli Doktorun Açıklamaları
covid-19 ncov koronavirüsü coronavirus kaç kişi enfekte oldu Türkiye ve Dünya da son durum nedir

Çin ve dünyanın bir çok ülkesi, Çin’in Wuhan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülen yeni bir koronavirüs / Coronavirüs 2019-ncov ile başa çıkmak için çabalarını artırıyor.

Halen dünyadaki ülkelerde koronavirüs vakaları ortaya çıkmaya devam ederken endişe büyüyor. Bu makalenin hazırlandığı andaki mevcut veriler, virüsün şimdiye kadar (resmi verilere göre) 4474 kişide enfeksiyon vakasının olduğunu ve 107 kişinin hayatını kaybettiğini göstermektedir.

Aşağıdaki Vieoda çinli bir doktorun ifadelerini ve videonun altında Türkçe açıklamasını görebilirsiniz

Gün boyu çalışıyorum. şimdi görevde değilim. 16:00 civarında kalktım. sürekli ağlıyoum. Gerçekten de, enfeksiyon TV’de bildirilenden çok daha korkunç. çok fazla vaka var. Doktorlar yaklaşık 100.000 enfekte olduğunu tahmin ediyorlar. burada ondan fazla doktorumuz var ve her doktor sadece bir günde 100’den fazla enfekte kişiyi tedavi etmeye çalışıyor. birçoğu başaramıyor. Hastane yatakları artık yetersiz. Akrabaları, hükumetin hastanenin koronavirüs ile enfekte olanları tedavi etmesi gerektiğine dair söz verdiklerinden şikayet ederek hastanemizde tedavi edilmede ısrar ediyor. Bununla birlikte, hükumet bizi tıbbi malzeme ile desteklemiyor. hastaları hastaneye yatırmak için yeterli kaynağımız yok. Durum böyle kötüleşirse çabalarımız işe yaramayacak. Gün boyu çırpınıyoruz ve hepimiz yıkıldık. Hastalar umutsuzca bize yalvarıyorlar ama artık alamayız ve hiçbir şey yapamayız. Gözümüzün önünde ölüyorlar. Bu nedenle, kendinizi evde korumak için her türlü önlemi alın. Hükümete asla güvenmeyin. şimdi kendi başımayız.

Aşağıdaki video da Çin’de yaşayan bir TÜRK gencinin açıklamalarını dinleyebilirsiniz.

Bu tür zamanlarda, ister kazayla isterse kasten gönderilmiş yanlış bilgiler, sosyal medya ve diğer yollarla çok hızlı bir şekilde tutulabilir ve güvenilir veri arayanlar için karışıklık yaratabilir.

Bu yüzden uluslararası kaynaklardan edindiğimiz bilgileri makalemizde sizler için derlemeye çalıştık. Koronavirüsü ailesinden olan 2019-ncov ile ilgili bilinen tüm bilgilerin bilmemiz gereken noktalarının olduğu geniş bir özeti makalemizden takip edebilirsiniz.

Koronavirüsü 2019-ncov resmi verilerle dünya üzerindeki yayılımını gösteren harita

Koronavirüsün yayılması hakkında doğru bilgi vermeyi amaçlayan Maryland merkezli Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi (CSSE), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve çeşitli merkezlerden gelen verileri bir araya getiren çevrimiçi bir araç yarattı.

Gösterge panosu, koronavirüsü 2019-ncov teyit edilen ve şüphelenilen vakalarının yanı sıra ölümlerin ve iyileşenlerin sayısını verir ve dünya haritası salgınların yerlerini işaretler.

CSSE, web sitesinde yayınlanan bir mesajda, “Gösterge tablosu, şeffaf veri kaynakları ile ortaya çıktığı sırada salgın durumunu anlamayı amaçlıyor,” dedi. Tabii ki, gerçek vaka sayısını bilmek imkansızdır, ancak pano en azından rapor edilen vakalar için güvenilir veriler sunar ve koronavirüs için eğilimleri ve sıcak noktaları gösterebilir.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Xiaowei, 14 gün sürebilen inkübasyon / kuluçka süresi döneminde birisinin koronavirüsü iletmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Xiaowei ayrıca, salgın başladıktan sonra ve Wuhan şehri karantinaya alınmadan önce şehri terk edenleri sayısının 5 milyon olduğu bildirildi.

Koronavirüsü nedir?

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre, coronavirüs bilinen soğuk algınlığından, Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Yetersizliği (SARS) gibi ciddi rahatsızlıklarında bulunduğu bir virüs ailesi olduğunu söylemektedir.

Koronavirüslerin ilk etapta vahşi ve besi hayvanlarından insanlara enfekte olduğu bilinmektedir.

Örnek vermek gerekirse şiddetli akut solunum yetmezliği olarak bilinen SARS virüsü misk türü olarak ta bilinen kedilerden ve Ortadoğu Solunum Sendromu olarak bilinen MERS virüsü ise yine hem binek hem de besi hayvanı olan bir deve türünden insana enfekte olmuştur. Bunun haricinde bilinen birkaç çeşit koronavirüs ise sadece hayvanları enfekte etmektedir.

Koronavirüs adı, taç veya halo anlamına gelen Latince korona kelimesinden gelir. Bir elektron mikroskobu altında, virüsün görüntüsü bir güneş korona anımsatır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 7 Ocak 2020 tarihinde ortaya çıkan koronavirüs Çinli yetkililer tarafından 2019-ncov olarak tanımlanmıştır. Bu virüs ilk defa ortaya çıkmış ve insanları ve hayvanları etkileyen yeni bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda insandan insana geçtiği onaylanmış olsa da bu konuda henüz detaylı bilgiler alınamamıştır.

Semptomlar / Koronavirüsü belirtileri neler?

Dünya sağlık örgütüne göre ortaya çıkan 2019-ncov belirtileri SARS ve MERS virüslerinde olduğu gibi yüksek ateş, solunum yetmezliği ve nefes darlığı gibi ciddi semptomlar göstermektedir.

Virüsün yayıldığı daha ciddi hastalarda ise: önemli derecede akut solunum ve böbrek yetmezliği, Zatürre ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

2019-ncov koronavirüsünün kuluçka süresi net olarak bilinmese de Çin kaynaklarından alınan bilgilere göre 12 ila 14 günlük bir süreç olduğu ileri sürülmektedir.

Koronavırusü Ne kadar ölümcül?

Her ne kadar paniğe yol açmamak adına olduğu düşünülse de Çinli yetkililer 2019-ncov virüsünün 2000 yılının başlarında ortaya çıkan ve 1000’e yakın insanın ölümüne neden olan SARS ve MERS virüsleri kadar etkili olmayacağını dile getirmektedirler.

Bununla birlikte 2019-ncov virüsü henüz yeni başladı ve MERS kadar hızlı yayılmadı fakat korkutucu senaryolar ve ortadaki bulgular virüsün MERS ve SARS virüslerinden farklı olarak başkalaşıma uğrama yeteneği ve aşısının kısa sürede bulunamayacağı üzerine odaklanıyor.

2019-ncov virüsü ilk nerede ortaya çıktı ve olgular ne kadar geniş?

Yeni koronavürüsü ilk olarak Çin’in Hubei eyaletinde ortaya çıktı ve şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin tümü Çin’de ortaya çıktı. Çin’in dışında Amerika, Kanada, Fransa, İngiltere gibi ülkeler ve bir çok Asya ülkesinde de virüs enfekte olmuş insanlar bildirildi.

Yayılmasını durdurmak için neler yapılıyor?

2019-ncov koronavirüs için henüz bir aşı hazırlanmadı ve şayet yapay bir virüs değilse kısa sürede de ortaya çıkması zor gibi görünüyor.

Önlem için Çin halk cumhuriyeti 50 milyon insanın yaşadığı Wuhan bölgesini giriş ve çıkışlara kapattığını bildirdi. Ülkeye de giriş çıkışlar kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Virüs nereden geldi?

Tam olarak hangi gıdadan geldiği bilinmese de wuhan bölgesinde yasadışı olarak ticaret faaliyetleri yapan bir deniz ürünleri işletmesinde ortaya çıktığı Çinli yetkililer tarafından onaylandı. WHO’ne göre, yeni virüsün başlangıç noktası kesinlikle hayvan kaynaklı ve Çin’de yaşayan kraiti denilen bir tür yılan ile kobra yılanından kaynaklanmış olabileceğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu