Gündem

Apple 28 Yıl Sonra ilk kez CES 2020 de Boy Gösterecek

Apple CES 2020'ye Homekit Secure Video API ve Akıllı Ev Sistemleri İle Giriyor

Apple 28 Yıl Sonra ilk kez CES 2020 de Boy Gösterecek… Apple, Las Vegas Kongre Merkezi’nin dışına rakiplerini kullanıcı gizliliği konusunda iğneleyen bir pano koyarak CES 2019’da dalgalar yarattı. Bu yıl, şirket, küresel gizliliğin üst düzey yöneticisi Jane Horvath ile 9 Ocak’ta Baş Gizlilik Sorumlusu Yuvarlak Masa adlı bir panelde yer alacak resmi bir varlığa sahip olacak. Şirket, CES 2020 sırasında Apple HomeKit akıllı ev platformunu gösterecek.

Apple HomeKit Secure Video APi - Apple 28 Yıl Sonra ilk kez CES 2020 de Boy Gösterecek
Apple HomeKit Secure Video APi

Horvath muhtemelen daha fazla gizlilik koruması için tartışacak. Yuvarlak masa toplantısında Facebook ve Procter & Gamble yöneticilerinin yanı sıra bir Federal Ticaret Komisyonu üyesi de yer alacak. Facebook ve Proctor & Gamble gibi şirketlerin her ikisi de reklam amaçlı ayrıntılı bilgi toplamaktan kazanacak çok şeyleri olmasına rağmen, Apple tamamen farklı bir duruş sergiliyor ve bu yüzden kaybedecek daha az şey var.

CES 2020 için sağlam bir duruş göstermek

Donanım ve hizmet satışları büyük bir sirkülasyona sahip olduğu için Apple, işini yürütmek için reklam gelirlerine güvenmiyor. Ayrıca üçüncü tarafların rızası olmadan kullanıcılarına veri toplamasını engelliyor ve belirli bir kişiye veya hesaba bağlamadan bilgileri anonim olarak toplayabiliyor.

Apple HomeKit Secure Video API

Son olarak, görüntü ve video işlemenin bulut yerine yerel olarak gerçekleşmesini sağlayan HomeKit Secure Video API ve Apple HomeKit ile de aynı şeyi yapmaya devam edecek. API ayrıca bir kullanıcının iCloud hesabında yalnızca kamera sahibi tarafından görüntülenebilen 10 güne kadar depolanmış ve şifrelenmiş videoya izin verir.

Platforma kameralar inşa etmek için şimdiye kadar çok az marka ile imzalar atıldı. Üçüncü taraf akıllı ev cihazı üreticilerinden de HomeKit güvenlik ve gizlilik gereksinimlerinin diğer platformlardan çok daha katı olduğu geri bildirimi gelmişti, bu da bazılarını HomeKit geliştirmelerinde yer almasını önleyebilir.

Ne olursa olsun, Apple; daha fazla gizlilik koruması sağlayacağını taahhüt etmektedir.

Veri toplama ve güvenlik ne kadar güvenilir?

amozon alexa Apple HomeKit Secure Video APi - Apple 28 Yıl Sonra ilk kez CES 2020 de Boy Gösterecek
amozon alexa Apple HomeKit Secure Video APi

Büyük veri 2020’leri yönetecek. Teknoloji üreticileri arasında daha kişiselleştirilmiş deneyimler geliştirme isteği arttıkça, bu veri toplama katlanarak daha değerli hale geliyor. Bazı şirketler bu gelecekteki ihtiyacı yıllar önce görmüş ve 2010’ların çoğunda veri toplamaya yatırım yapmıştır. Google ve Facebook gibi şirketler, kullanıcılarına büyük miktarlarda veri toplayarak girişimci bilgisayar korsanları için yüksek değerli hedefler haline geliyorlar.

Apple, kredisine göre kullanıcıyı verilerinden ayırdı ve bunu da bir zamanlar sirk diye tabir ettiği CES 2020 de gösterecek. Mümkün olduğunda, güvenlik anahtarları yalnızca aygıtta depolanmakta, veriler toplanmakta ve Apple’a gönderildiğinde, sahibine geri izlenemeyen rastgele bir tanımlayıcı atanmakta ve ancak kullanıcı bunu kabul ederse veri akışı sağlanmaktadır.

Çoğu kişi bunun daha “kişiselleştirilmiş bir deneyim” sağlamaya yardımcı olduğunu ve verilerinizi başkalarına “satmadığını” düşünüyor. Ancak bu veriler bir yerde duruyor ve giderek artan sayıda veri ihlali nedeniyle, kendimi; bunu güvende tutmak için o kadar da büyük bir iş yapmadıklarını düşünmekten alı koyamıyorum.

Kontrol Apple’da ama veriler nerede?

Bu yüzden Apple’ın CES 2020 de ki varlığı mantıklı. Yeni araçlar göstermek için orada olmasa da (aslında şirketin ürünleri söz konusu olduğunda orta devirliyiz), ancak etkili olmayı umuyor. Apple, varlığı boyunca kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda konuşmanın bir parçası olmak için her zaman bir adım önde duruyor ve bu güzel bir şey.

Bilinmeyen şey, Apple’ın anlatıyı kontrol edip edemeyeceğidir. Genel olarak, HomeKit rakipleri büyük bir farkla geride bırakıyor. Amazon Echo cihazları ABD’de kullanılan her 10 akıllı hoparlörden yedisini oluşturuyor ve Google Home cihazları pazarın geri kalanının çoğunu oluşturuyor. Apple’ın HomePod’u, kullanımdaki her 20 akıllı hoparlörden birinden daha azını oluşturuyor.

İPhone’ların geniş kurulum tabanının Siri aracılığıyla HomeKit’e erişimi olsa da Google Asistan ve Alexa’nın kullanımı hala katlanarak artmaktadır. Amazon ve Google’ın piyasadaki garipliği, Microsoft’un çabalarını öncelikle Cortana sanal asistanıyla akıllı olmayan ev kullanımlarına odaklamasının ve bazılarının Apple’ın en iyi seçeneğinin çabalarını diğerine odaklamak olduğunu düşünmesinin nedenlerinden biridir.

Peki, Apple’ı gerçekten bu seminerde (CES 2020 den bahsetmiyorum büyük veri ve güvenlikten bahsediyorum) konuşmacı olarak görmek isteyen var mı? Bu tartışılır. Ancak şirket, kullanıcı gizliliğini daha ciddiye alması için sektöre kamuoyu üzerinde baskı yapmaya istekli olduğu sürece, doğru yönde atılmış bir adımdır.

Apple’ın CES 2020 denilen sirke (geçmişte kendi tabirleri buydu) katılması gerekmiyor. Ancak, bu verileri kötü niyetlilerden korumaya ilgi duymadan (veya en azından odaklanmış) olmadan dijital hayatlarımızda büyük miktarda veri toplamakla giderek daha fazla ilgilenen bir endüstriye frenlerin yerleştirilmesine yardımcı olmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu