Gündem

Çin 20.000 Coronavirus / Korona virüs Hastasını Öldürmek İçin Onay İstiyor mu

Korona virüs Taşıyan 20 Bin (20.000) Çinli Gerçekten Öldürülecek mi?

Çin 20.000 Coronavirus / Korona virüs Hastasını Öldürmek İçin Onay İstiyor mu? İddiaya göre Çinli yetkililer, yeni korona virüs 2019-ncov yayılmasını durdurmak için 20.000 kişinin kitlesel öldürülmesine başlamak için onay istiyor.

Koronavirüsü 2019-Ncov Son Durum Ne? Belirtiler Neler? Anlık Yayılma Haritası ve Çinli Doktorun Açıklamaları İÇİN TIKLAYINIZ!!!

cin 20 bin 20000 coronavirus korona virus hastasini oldurmek icin onay istiyor1 - Çin 20.000 Coronavirus / Korona virüs Hastasını Öldürmek İçin Onay İstiyor mu
Çin 20.000 Coronavirus / Korona virüs Hastasını Öldürmek İçin Onay İstiyor mu

5 Şubat 2020’de AB-TC web sitesi (diğer adıyla City News), Çinli yetkililerin, yeni koronavirüs 2019-ncov bulaşmış 20.000 kişinin kitlesel olarak öldürülmesini başlatmak için Halk Mahkemesi’nden onay istediğini iddia eden bir makale yayınladı

Chhina [sic], Yüksek Halk Mahkemesi’ndeki en yüksek mahkemenin ölümcül virüsün yayılmasını kontrol etmenin kesin yolu olarak Çin’deki koronavirüsü hastalarının toplu olarak öldürülmesi için Cuma günü bir onay vermesi bekleniyor.

Korona virüs Taşıyan 20 Bin (20.000) Çinli Gerçekten Öldürülecek mi?

Devlet mahkemeye Çin’in günde en az 20 sağlık çalışanını virüsü tedavi etmeye çalışırken Corona virüs 2019-ncov nedeni ile kaybetme eşiğinde olduğunu söyledi.

Ancak bu gerçek bir haber raporu değil. AB-TC web sitesi, içeriğini kurgu olarak etiketleyen hiçbir beyanda bulunmasa da, bu çıkışın raporlarının meşruiyeti ile ilgili resmi bir açıklama görülmedi.

Yeni başlayanlar için, bu web sitesi önemsiz haberlerle dolu. Örneğin, Temmuz 2010 tarihli bir makale (hala ana sayfada yer alıyor) “BREAKING: New York Giants teknik direktörü Pat Shurmur öldü” başlığını taşıyor. Ancak Shurmur 2010’da ölmedi. Ocak 2020’de Denver Broncos’un 0koordinatörü olarak işe alındı.

İnternet sitesinde ayrıca “yamyam restoranları”, ünlü çiftler ile ilgili ölüm aldatmacaları, ABD Başkanı Donald Trump’tan doktor tweetleri ve Prens Andrew’un yanlış intihar ettiğini iddia eden önemsiz haberler hakkında aldatmaca makaleler yayınlandı.

Bu web sitesi daha önce korona virüs veya 2019-nCoV akut solunum yolu hastalığı hakkında yanlış bilgi de yaymıştır. Singapur hükümeti bir AB-TC raporunda yayınlanan iddiaları yalanlamak için 30 Ocak 2020 tarihinde bir açıklama yaptı:

AB-TC City News web sitesinde Koronavirüs ile ilgili yayınlanan yanlışlıklarla ilgili düzeltmeler ve açıklamalar

30 Ocak 2020’de, ‘Şehir Haberleri’ adlı bir web sitesi “Singapur altı tane daha koronavirüs vakası kaydediyor, şu anda toplam 16 tanesi” (https://ab-tc.com/singapore-coronavirus-cases/) beş Singapurlunun Çin’e gitmeden Wuhan koronavirüsüne yakalandığını iddia ediyor.

Oysa ki 30 Ocak 2020 günü akşam saat 9’dan itibaren, Singapur’da 2019-ncov Wuhan virüsünün lokal bulaşması yoktu. Singapur’da bugüne kadar teyit edilen tüm vakalar Wuhan’dan seyahat eden Çin uyruklu vatandaşlarda görülmüştür.

İncelediğimiz AB-TC makalelerinin hiçbirinde resmi bir açıklama yoktur. Aksine, hepsi “yerel muhabirler” tarafından yazıldı.

Başka bir deyişle, bu web sitesi gerçek haber raporlama konusunda birçok defa sınıfta kalmış bir sitedir.

Yanlış bilgiler yayma geçmişine ek olarak, AB-TC’nin makalesinde korona virüs 2019-ncov hastalarının toplu öldürülmesi ile ilgili birkaç ayrı başlık ta bulunmaktadır.

Örneğin, bu web sitesindeki diğer makalelerin çoğu gibi, bu makalede de destekleyici kanıtlarla bağlantı yoktur. Makale “belge” veya “basın toplantısı” gibi ikincil kaynaklardan bahsetse bile, bu öğelerin gerçekten var olduğunu veya gerçekleştiğini gösteren hiçbir kanıt sunmamaktadır.

Corona Virüs Hastalarının Öldürüleceği İddiaları Kanıtlardan Yoksun

Makale ayrıca şüpheyle ayrıntılardan yoksun. AB-TC, “devlet” ya da “mahkeme” ya da “resmi” bir açıklama yaptığını, ancak raporunda doğrudan alıntılar ya da isimler sağlamadığını bildirmektedir.

Son olarak, hiçbir güvenilir haber merkezi bu iddiayı içeren raporlar yayınlamamıştır. New York Times, 6 Şubat 2020’de Çin’deki üst düzey bir yetkilinin “Wuhan kentindeki yetkililerin, koronavirüs 2019-ncov bulaşmış tüm sakinleri derhal toplamalarını ve onları karantina altına almalarını veya belirlenmiş hastanelere yerleştirmelerini emrettiğini bildirdi. Bu rapor, elbette, “toplu katliamlardan” bahsetmiyordu.

Çin Halk Cumhuriyeti Yüksek Halk Mahkemesi web sitesinde bu varsayılan davadan da bahsedilmemiştir. 

AB-TC bu söylentinin tek kaynağıdır. Ancak, bu web sitesi iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt sunmamıştır. Bu web sitesinde yanlış bilgi yayma geçmişi de bulunmaktadır.

Bu iddia başka hiçbir güvenilir haber raporu tarafından desteklenmediğinden, bu raporun gerçekten yanlış olduğu sonucuna varabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu