Gündem

Sigaraya Zam geldi ve Yeni Sigara fiyat listesi Son Durum Ne?

Seçimlerin sona ermesinin ardından ilk zam haberi de geldi. Philip Morris grubuna mensup sigaralarda ortalama 2 lira olmak üzere, 6 nisan tarihinden geçerli olmak üzere zam yapıldı.

sigara zammi guncel fiyat - Sigaraya Zam geldi ve Yeni Sigara fiyat listesi Son Durum Ne?
Sigaraya Zam geldi ve Yeni Sigara fiyat listesi Son Durum Ne?

6 nisan tarihi itibariyle güncellenen sigara fiyatları listesine göre, sigaraya zam haberi resmilik kazandı. Buna göre listede yer alan en düşük bandrollü sigara fiyatı 11 liradan başlıyor.

Bu hafta içinde gündeme düşen sigaraya zam haberi ile birlikte yeni fiyat listelerinde 11 lira ile 15,5 lira arasında sigara fiyatlarında değişim meydana geldi.

Diğer sigara şirketlerinin meydana gelen değişiklikten sonra fiyat artışına gitmeleri halinde, sigara vergilerinden elde edilen gelirin yıllık olarak 8 milyar lira civarında olması bekleniyor.

Sigaradan Alınan ÖTV Oranı Arttı!

Sigara üzerinden devlet tarafından alınan ÖTV oranında da artışa gidildi. Sigaraya zam uygulamasının resmîleşmesinin hemen öncesinde, 5 Nisan tarihinden geçerli olmak üzere sigaraya uygulanan ÖTV oranı %63 seviyesinden %67’ye çıkarıldı.

Böylece bir paket sigara üzerinden devletin uyguladığı vergi yaklaşık olarak %86 seviyelerine geldi.

Bu artış ile birlikte 11 lira ücreti olan bile paket sigaradan kamuya aktarılan vergi kısmı yaklaşık 9,50 lira seviyesine yaklaştı. Bir diğer hesaba göre de ortalama 20 sigaranın bulunduğu bir paket sigaranın, 17 adeti için ödenen bedel vergi için ayrılıyor.

Sigara Fiyatlarında Gerçekleşen Artışın Enflasyona Etkisi Ne Kadar?

Türkiye için önemli sorunlardan biri olarak görülen enflasyon artışı, gerek kamu gerekse de halk tarafından merak edilmeye başlandı. Bu nedenle sigaraya zam haberlerinin bir diğer yansıması da enflasyon oranlarına da yansıyacak.

Son fiyat değişikliği ile birlikte enflasyon oranlarının sadece sigaraya zam nedeniyle yaklaşık olarak yüzde 1 oranında artacağı uzmanlar tarafından hesaplandı.

Kaçak Sigara Durumunda Değişiklik Var Mı?

Ülkemizde sigara satışları devlet kontrolü ile sağlanırken, bir yandan da kaçak yollarla sigara satışı ile de mücadele veriliyor.

Kaçak şekilde sigara satışı ülkemizde %20 oranından, %5 seviyesine kadar gerilemişti. Ancak sigaraya yapılan son zamların ardından kaçak satışların tekrar artıp artmayacağı ise merak ediliyor.

Güncel Sigara Fiyat Listesi Nisan 2019

Yapılan zammın ardından sigara fiyatları şöyle:

  • MURT B.: 12.00 TL
  • LRK: 12.00 TL
  • LRK R.: 11.50 TL
  • PARL: 15.50 TL
  • MARL: 15.00 TL
  • MARL T.: 14.00 TL
  • L: 11.50 TL
  • L RED: 11.00 TL
  • MURAT: 13.00 TL
  • CHST: 11.50 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu