Gündem

Nisan Ayı Ekonomik Güven Endeksi Mart Ayına Göre Arttı!

Nisan Ayı Ekonomik Güven Endeksi Mart Ayına Göre Arttı! Geçtiğimiz mart ayında %81,9 olarak ölçülen Ekonomik Güven Endeksi, nisan ayında toplamda %3,4 oranında artış göstererek, %84,7 oranına yükseldi. Hizmet sektörü, reel kesim (yani imalat sanayi) ve tüketici sektörlerindeki güven endeksi artışları sayesinde, ekonomik güven endeksi arttı.

nisan ayi ekonomik guven endeksi - Nisan Ayı Ekonomik Güven Endeksi Mart Ayına Göre Arttı!

Nisan Ayı Ekonomik Güven Endeksi

Nisan ayı genel verilerine göre, tüketicinin güven endeksi %63,5 değerine yükselirken, hizmet sektörü genel güven endeksi %83,1 ve reel kesime güven endeksi ise %100’e yükseldi.

Buna karşılık ekonomi içinde diğer sektörler arasında yer alan inşaat sektörü güven endeksi 53,9 seviyesine ve perakende ticaret sektörü ise 90,6 seviyesine geriledi.

Güven endeksi verilerine göre en yüksek artış Nisan ayında, tüketiciye güven endeksinde yaşandı. Toplamda oransal olarak %6,9 seviyesinde bir artış yaşandı.

En büyük daralma da inşaat sektörüne duyulan güvende yaşandı. Bilindiği gibi İnşaat sektörü özellikle son aylarda büyük bir bunalım yaşıyor. Artan maliyetler ve alıcının azalması gibi nedenlerle, sektör paydaşları zor zamandan geçiyor.

Ekonomide yaşanan gelişmelerin yakından takip edilmesi ve girdi ile sonuç dengesinin nesnel şekilde ölçülmesinin sağlanması için Güven Endeksi son derece etkili bir yöntemdir.

Ekonomide yaşanan toplam büyümenin ifade edilmesinde de son derece öncü bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Endekste yaşanan gelişmeler acaba ekonomik toparlanma adına ilk sinyaller olabilir mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’tan Ekonomi Güven Endeksi Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak resmi twitter hesabı üzerinden, Güven Endeksi verilerin yaşanan artışı yorumladı. Albayrak açıklamasında, “ Ekonomizmiz üzerinde almış olduğumuz aksiyonların neticesinde, Ekonomik Güven Endeksi artmaya devam ediyor.

Güçlü toparlanma için gösterge olan artış, Ocak ayından bu yana devam ediyor. İnşallah 2019 yılı ikinci çeyreğinden itibaren uygulamakta olduğumuz politika ve Yapısal Dönüşüm Adımları sayesinde, daha da yüksek seviyeleri yakalayacağız” dedi.  

Ayrıca Bakan Berat Albayrak resmi sosyal medya üzerinde bir de grafik paylaştı. Grafikte tüketiciye duyulan güvenin arttığı vurgulanıyor. Güven Endeksi Ocak ayı verileri 78,5 iken bu ay itibariyle 84,7 ile beklenti ve hedefleri karşıladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu