Web Tasarım

Web Tasarımı Nedir? Web Sitesi Tasarımı Detaylı Rehber 2019

Web Tasarımı Nedir? Web Sitesi Tasarımı İçin En İyi Rehber! Web tasarımı İnternete yönelik içerik planlama, kavramsallaştırma ve düzenleme sürecidir. Modern web tasarımı, işlerin nasıl yürüdüğünü (işlevsellik) içeren şeylerin (estetik) nasıl göründüğünün ötesine geçer.

Web tasarımı, web uygulamaları, mobil uygulamalar ve kullanıcı ara yüzü tasarımı gibi diğer kullanımları içerdiğinden web siteleriyle sınırlı değildir.

Bu kılavuzun basitleştirilmesine yardımcı olmak için, web tasarımının özellikle web siteleriyle olan ilişkisini ele alalım.

Web tasarım elemanları

Bir web sitesi tasarlarken, sitenin hem görünümünü hem de işlevselliğini dikkate almak zorunludur. Tasarımına Bu unsurları entegre olursa olsun performans ölçülü olacaktır. Bu, sitenin performansını maksimize etmeye yardımcı olacaktır.

Görsel ögeler

İşte her şeyin iyi görünmesini sağlamak için tasarımınızda göz önünde bulundurmanız gereken unsurlara hızlı bir bakış!

Yazılı kopya

Temel olarak, bir web sitesinin görünüm ve yazı kısmı beraberdir. İkisi asla gerçekten ayrı sayılmamalıdır. Tasarımcılarınızın ve içerik yazarlarınızın sırayla değil birlikte çalışmasını sağlamak, daha güçlü bir tasarım sağlayabilir.

Web Tasarımı Nedir? Yazı / İçerik / Makale kullanımı nasıl olmalı

web tasarim elemanlari 1024x542 - Web Tasarımı Nedir? Web Sitesi Tasarımı Detaylı Rehber 2019
Web Sitesi Yazı / İçerik / Makale

Bir web sitesi tasarlarken, tasarımı tamamlayan okuması kolay font eşleşmeleri seçmek zorunludur. Canva’nın Yazı Tipi Birleştiricisi gibi araçlar (Araç ile ilgili https://canva.com/tr_tr Sitesine ulaşabilirsiniz), yazı tipiniz için mükemmel eşleşmeyi bulmanıza yardımcı olabilir. PageCloud gibi web tasarım araçları bile uygulamalarında çok sayıda font eşleşmesi bulabilirsiniz.

Web Tasarımı Nedir? Renk Kullanımı ve Önemi

web tasarim renk kullanimi 985x1024 - Web Tasarımı Nedir? Web Sitesi Tasarımı Detaylı Rehber 2019
Web tasarım renk kullanımı

Renkler, bir web sitesi tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biridir. Burada, renk psikolojisi ile ilgili birçok yanılgı olduğunu unutmayın. Siteniz için renk seçerken, renklerinizi markanızla ve iletmeye çalıştığınız mesajla hizalamaya odaklanmak önemlidir.

Web Sitesi Düzeni

İçeriğinizi düzenlemeye nasıl karar verdiğiniz, sitenizin hem görünümü hem de işlevselliği üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olacaktır. Web sitesi düzenleri konusunda belirli bir kural olmamasına rağmen, kesinlikle uymanız gereken bazı ilkeler bulunur. Nasıl kod yazılacağını bilmiyorsanız, farklı web sitesi tasarım araçlarının sınırlarını anlamak çok önemlidir, böylece tasarımınızın yarısında sıkışıp kalmazsınız.

Web Tasarımı Nedir? Şekillerin Önemi

web tasarim sekiller - Web Tasarımı Nedir? Web Sitesi Tasarımı Detaylı Rehber 2019
Web Tasarım ve Şekillerin Önemi

Web tasarımında grafiksel öğelerin kullanımı, son birkaç yılda gerçekten ortadan kalktı. Güzel renkleri ve şekilleri birleştirmek, sitenizi ziyaret edenlerin dikkatini yönlendirmek gibi birçok şeyi başarmak için kullanılabilir. Bu eğilimde ortaya çıkan en büyük zorluk, tasarımın koda dayanmak zorunda kalmadan hayata geçirilmesi sırasında ortaya çıkan komplikasyonlardır.

Tasarım Öğeleri Arasındaki Boşluklar

Tasarımınızdaki her öğe arasında var olan bir boşluk var: görüntüler, paragraflar, çizgiler … harflerin bile boşlukları var! Genel bir kural olarak, çok fazla alana sahip olmak, bir şeyleri birbirine sıkıştırmaktan daha iyidir. Beyazlık kavramı, modern web tasarımcılarıyla kesinlikle en üst düzeydedir.

Resimler ve Simgeler

Şaşırtıcı tasarımlar sadece birkaç saniye içinde birçok bilgi iletebilir. Bunu başarmanın yollarından biri, güçlü görüntü ve ikonların kullanılmasıdır. Stok resimler veya simgeler için hızlı bir Google araması binlerce seçenek üretecektir.

Web Sitelerinde Video Kullanımı

Videolar, web tasarımcıları arasında artan bir trend. Doğru kullanıldığında, web sitenize gelen ziyaretçilerin sadece kelimelerle veya resimlerle açıklanamayan bir şeyi deneyimlemelerine yardımcı olabilirler. Akılda tutulması gereken şey, göz alıcı videoların dikkat dağıtıcı olabileceği ve içeriğinizle asla rekabet etmemesi gerektiğidir.

İşlevsel elemanlar

Navigasyon

Gezinme, web sitenizin gerçekten “işe yarayıp yaramadığını” belirleyen ana bileşenlerden biridir. Seyirciye bağlı olarak, navigasyon birçok amaca hizmet edebilir. Ziyaretçilerin sitenizdeki belirli bölümlere geri dönmesine rehberlik ederken ziyaretçilerin size neler sunması gerektiğini ilk kez keşfetmelerine yardımcı olur. Her iki durumda da, takip etmek istediğiniz en iyi birkaç uygulama vardır.

Web Site Hızı

Kimse yavaş web sitelerini sevmiyor. Tasarımınızın ne kadar güzel olduğu fark etmeksizin, makul bir sürede yüklenmezse, arama yapmaz ve hedeflerinize ulaşmaz. En iyi site üreticileri, yükleme sürelerini en üst düzeye çıkarmak için genellikle içeriğinizi sıkıştırsa da hiçbir garantisi yoktur; seçtiğiniz aracın optimum performans sağlamasını sağlamak için ödevlerinizi yapın. Sayfa sorunlarınızı ve hızını etkileyen nedenleri Google Sayfa Hızı Testi ile çözebilirsiniz.

Web Sitesi Animasyonları

Tasarımınızın, kullanıcının dikkatini çekmekten, butonlar veya formlar gibi içeriklerle belirli etkileşimler hakkında geri bildirimde bulunmaya kadar çok çeşitli görevleri gerçekleştirmesine yardımcı olabilecek tonlarca web animasyon tekniği vardır. Web tasarımında yeniyseniz ilk önce basit animasyonlara sadık kalmanızı öneririz. Karmaşık animasyonlar genellikle geliştirici müdahalesi gerektirir.

Kullanıcı etkileşimleri

Site ziyaretçilerinizin cihazlarına bağlı olarak sitenizle etkileşimde bulunmalarının birden çok yolu vardır (kaydırma, tıklama, yazma). En iyi tasarımlar her zaman bu etkileşimleri basitleştirerek kullanıcıya tam kontrol ettikleri izlenimini verir. Buradakiler sadece birkaç örnek:

  • Asla otomatik olarak ses çalma
  • Tıklanabilir olmadıkça metnin hiçbir zaman altını çizme
  • Formları mobil uyumlu yap
  • Pop-up reklam ve bildirilerden kaçının
  • Kaydırmadan kaçının 

Web Site yapısı

Bir web sitesinin yapısı hem kullanıcı deneyiminde hem de SEO’da önemli bir rol oynar. İnsanlar sitenizde gezinirken kaybolursa, olasılıklar da tarayıcılar da değişecektir.  Çevrimiçi olarak bazı ücretsiz site haritası oluşturucuları bulunur.

Çapraz tarayıcı ve çapraz cihaz uyumluluğu

Harika bir tasarım tüm cihazlarda ve tarayıcılarda (Internet Explorer dahil) iyi görünecek. Sitenizi sıfırdan oluşturuyorsanız, bu sıkıcı işlemi daha hızlı ve daha verimli hale getirmek için çapraz tarayıcı test aracı kullanmanızı öneririz. Öte yandan, bir web sitesi oluşturma platformu kullanıyorsanız, çapraz tarayıcı testi genellikle tasarıma odaklanmanıza izin veren şirketin geliştirme ekibi tarafından yapılır.

Web sitesi tasarımı çeşitleri

Birçok web sitesi tasarım stilinden (sabit, statik, akışkan, vb.) Bahseden çevrimiçi makalelerle karşılaşmanıza rağmen, günümüzün mobil ilk dünyasında, bir web sitesini doğru şekilde tasarlamanın sadece iki yolu vardır. Responsive ve duyarlı web siteleri.

En iyi yanı, modern tasarım araçlarıyla, tüm cihazlarda harika görünen çarpıcı web siteleri oluşturmak için nasıl kod yazacağınızı bilmenize gerek olmamasıdır.

Responsive ve yanıt veren web sitelerinin artılarını ve eksilerini anlamak, sizin için neyin en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olur.

Responsive / Mobil Uyumlu web sitesi

responsive web design tasarim - Web Tasarımı Nedir? Web Sitesi Tasarımı Detaylı Rehber 2019
Responsive Web Tasarımı Nedir? Mobil Uyumlu web siteleri

Responsive web tasarımı, farklı ekran boyutları için özelleştirilmiş bir web sitesinin iki veya daha fazla sürümünü kullanır. Responsive web siteleri, sitenin hangi “sürümün” gösterilmesi gerektiğini algılamasına bağlı olarak iki ana kategoriye ayrılabilir.

Web Sitesini Cihaz türüne göre uyarlama

Tarayıcınız bir web sitesine bağlandığında, HTTP isteğinde, sunucuyu sayfayı görüntülemeye çalışan aygıtın türü hakkında bilgilendiren “user-agent” adlı bir alan bulunur.

Temel olarak bu, sitenin hangi sürümü göstereceğini bildiği anlamına gelir (ör. Masaüstü veya mobil). Bu yaklaşımla ilgili tek sorun, tarayıcı penceresini bir masaüstünde daraltırsanız, sayfa tam olarak “masaüstü versiyonunu” göstermeye devam ettiği için uyum göstermeyecek olmasıdır.

Tarayıcı genişliğine göre uyarlama

“user-agent” kullanmak yerine, web sitesi sürümler arasında geçiş yapmak için medya sorguları ve kesme noktaları kullanır. Masaüstü, tablet ve mobil versiyonları yerine 1080px, 768px ve 480px genişlik versiyonlarına sahip olacaksınız. Tasarım yaparken daha fazla esneklik sunmanın yanı sıra, bu yaklaşım, tarayıcınızın boyutunu büyük ekranda değiştirirken daha duyarlı bir görünüm sunar.

Yanıt veren web siteleri

Yanıt veren web siteleri, her ekran boyutunda özel bir görünüm oluşturmak için kesme noktalarıyla (medya sorgularını kullanarak) esnek ızgaraları (yüzdelere göre) bir arada kullanır. Sadece bir kırılma noktasına ulaştığında adapte olan adaptif sitelerin aksine, duyarlı web siteleri sürekli olarak ekran boyutuna göre değişir.

Artıları

Aygıt türünden bağımsız olarak her ekran boyutunda harika bir deneyim. Yanıt veren web sitesi üreticileri genellikle tasarımın kırılmasını zorlaştıran sert tasarımlara sahiptir.

Eksileri

Kaliteyi sağlamak için kapsamlı tasarım ve test gerektirir (sıfırdan başlarken) Koda erişmeden, özel tasarımlar zor olabilir

Not: Uyarlanabilir web siteleri duyarlı öğeler içerebilir. Örneğin, sitenin geri kalanı uyarlanırken, resim galerileri tamamen duyarlı olması için inşa edilmelidir.

Web sitesi tasarım araçları

Bir web sitesi tasarımı inşasında iki yol vardır: masaüstü uygulaması kullanarak veya bir web sitesi oluşturucusu kullanarak. Kullanmaya karar verdiğiniz araç, takım büyüklüğünüze, bütçenize, sitenin türüne ve teknik gereksinimlerine göre büyük ölçüde değişecektir.

Masaüstü uygulamaları

Bir web sitesi tasarımı için en popüler masaüstü uygulamaları Photoshop ve Çizim. Bu işlem, tasarımcıların, tasarımı koda dönüştürmek için bir geliştirme ekibine göndermeden önce bir tasarım geliştirmelerini gerektirir.

Tipik olarak, bu büyük veya karmaşık web siteleri için fiili bir standarttır çünkü tasarımcının tüm teknik zorlukları geliştirici ekibine aktarırken görünümüne ve hissine odaklanmasına izin verir.

Maalesef, bu işlem çok sayıda kaynak ve belirli beceriler söz konusu olduğu için pahalı ve zaman alıcı olabilir.

Bir geliştiriciyi dahil etmekten kaçınmak için, daha az teknik gereksinime sahip bir web sitesi tasarlamak için bir web sitesi oluşturucuyu kullanmak faydalı olabilir.

Web sitesi üreticileri

Bugün piyasada çeşitli web sitesi oluşturma seçenekleri var. Bunların hepsi “web tasarım araçları” olarak kabul edilemez, çünkü düzenleme sınırlamaları koda gerek duymadan özel bir şey yaratmayı zorlaştırabilir.

Örneğin, WordPress en çok kullanılan web sitesi platformu olmasına rağmen, görsel tasarımcılar arasında pek popüler değildir. Tipik olarak, tasarımları uygulayan geliştiriciler tarafından kullanılır.

Yukarıda belirtildiği gibi, sadece iki tür web tasarımı vardır: uyarlanabilir ve duyarlı. Ürettikleri kod türüne göre en popüler web tasarım araçlarına hızlıca bir göz atalım.

Uyarlanabilir web siteleri

Wix ve PageCloud bugün pazardaki en iyi iki görsel web sitesi kurucusudur. Uyarlanabilir bir yaklaşım kullandıklarından, sürükle ve bırak ve WYSIWYG yetenekleri rakipsizdir. Bu, tek bir kod satırı yazmak zorunda kalmadan hemen hemen her şeyi oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Wix, 2006’dan bu yana hizmet vermektedir ve o zamandan beri hemen hemen her iş ihtiyacına uyacak şekilde çok çeşitli özellikler ve şablonlar geliştirmiştir. Bugün, yeni başlayanlar için kullanımı en kolay araçlardan biri olarak kabul edilir.

Öte yandan, PageCloud 2014 yılında kuruldu ve devrim niteliğindeki teknolojisi tasarımcıların ve geliştiricilerin başkaları gibi görsel bir düzenleme deneyiminde iş birliği yapmalarını sağladı. Bugün, en kolay özelleştirilebilir web sitesi üreticileri arasında sayılmaktadır.

Yanıt veren web siteleri

Bir responsive web sitesi oluşturmak zordur. Squarespace gibi araçların duyarlı siteler üretmesine rağmen, düzenleme deneyimi, kodlamadan kapsamlı bir şekilde benzersiz tasarımları imkansız hale getiren ızgaralar ve kutular kullanır.

Daha karmaşık web tasarım araçlarının geldiği yer burasıdır. Bir kez daha, alanda çok sayıda rakip var, ancak liderlerden ikisi Webflow ve Froont.

Bu araçlardan birini kullanmayı düşündüğünüzde göz önünde bulundurmanız gereken artı ve eksilerden bazıları:

İyi tarafı: Kod yazmak zorunda kalmadan özel yanıt veren siteler oluşturma yeteneği Sayfadaki her öge üzerinde benzersiz denetim.

Web sitesi tasarımı nedir? sorusuna cevap bulmaya çalıştım. Aklınıza takılan ya da eksik olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa mutlaka yorum kısmından yazın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu