SEO Web Grafik Tasarım

Ara
Sunday 19 May 2019
  • :
  • :
ziyaretçi satın al

Yeni Başlayanlar İçin 20 Grafik Tasarım ipuçları

Yeni Başlayanlar İçin 20 Grafik Tasarım ipuçları! Grafik tasarım ipuçları arıyorsanız geniş düşünmeniz gerekiyor. İster sosyal medya grafikleri, isterse yaklaşan bir etkinlik için davetiye tasarlama konusunda olsun, grafik tasarımın kullanımı geniş ve çok yönlüdür.

Yazı tipi eşleştirme ve ölçeklendirme, hizalama ve beyaz boşluğa kadar tasarım dünyasının farklı yönleri karmaşıktır. Bu 20 destansı tasarım ipucu, yaratıcı sürecin çukurları ve zirvelerinde size yardımcı olacak.

01. Yazı tipinin iyiliği için yazı tiplerinizi sınırlandırın

Grafik tasarım ipuçları - Yazı tipinin iyiliği için yazı tiplerinizi sınırlandırın
Grafik tasarım ipuçları – Yazı tipinin iyiliği için yazı tiplerinizi sınırlandırın

Başlıklar, alt yazılar ve gövde metni için yazı tipi seçerken, basit ve etkili grafik tasarım için okunması kolay yazı tiplerini kullanın.

Göz, birden çok yazı tipini taramakta zorlanır, bu nedenle basit bir yazı tipi koleksiyonu kullanmaya çalışın. Bu tasarım, basit ve modern bir estetiğe sahip geometrik bir sans serif yazı tipi olan Aileron font ailesi ile üretilmiştir.

02. Ölçekten korkma

Grafik tasarım ipuçları - Ölçekten korkma
Grafik tasarım ipuçları – Ölçekten korkma

Orantılı vurgu gerektiren yazı, şekiller veya kompozisyon özelliklerine ölçek uygulayın. Bu tekniği geliştirmek için uygun renkleri kullanın ve boyut olarak arttığında iyi görünen uygun yazı tiplerini görün.

Burada “Scale” kelimesi için Raleway güçlü ve açık formlarla cesur bir örnek oluşturuyor.

03. Diğer Öğelerin Alanına Saygı Duymak

Grafik tasarım ipuçları - Diğer Öğelerin Alanına Saygı Duymak
Grafik tasarım ipuçları – Diğer Öğelerin Alanına Saygı Duymak

Ölü boşlukları doldurmak, metni hizalamak veya çok fazla yer kaplayan kelimeleri yoğunlaştırmak için harf aralığını kullanın. Ancak, harf aralığını okunamayacak kadar azaltmamaya dikkat edin veya harflerin birbirlerinden ayrılmalarını sağlayın.

Burada, ‘Respect kelimesi üzerindeki azalan harf aralığı, boşluğun görsel bir temsili veya eksiklik olarak yoğunlaştırılmış bir etki verir.

04. Renklere Karşı Mantıklı Davranın

Grafik tasarım ipuçları - Renklere Karşı Mantıklı Davranın
Grafik tasarım ipuçları – Renklere Karşı Mantıklı Davranın

Kontrast için parlaklığı ayarlayarak tutarlılık için aynı rengin farklı tonlarını kullanın. İnce yazı tipleri, renkli bir arka plana karşı daha güçlü bir ayrım oluşturur. Burada, parlak netlik ve okunabilirlik için orman yeşili arka plana karşı dengelenmiştir.

05. Temiz ve Berrak

Grafik tasarım ipuçları - Temiz, berrak
Grafik tasarım ipuçları – Temiz, berrak

Arka plandaki görüntünün parlaklığını ayarlayarak kontrastı arttırarak metin rengini dengeler, tasarımı net ve okunması kolay hale getirir. Bu, güçlü bir ‘kesik’ efekti oluşturmak ve görüntü üzerine beyaz veya siyah metin uygulamak için harika bir yoldur.

06. Yazı tiplerinin de duyguları vardır

Grafik tasarım ipuçları - Temiz ve Berrak
Grafik tasarım ipuçları – Temiz ve Berrak

İçeriğinizin şarkısını söyleyen bir yazı tipi seçin. Yuvarlak kenarlı yazı tipleri genellikle uyumludur, Quicksand burada kullanılır); sert kenarlı geometrik yazı tipleri (sans serifs) sağlam ve güçlüdür; serifler zarif ve sofistike bir görünüm verir.

07. Hizalamalı sipariş yarat

Grafik tasarım ipuçları - Hizalamalı sipariş yarat
Grafik tasarım ipuçları – Hizalamalı sipariş yarat

Tasarım dengesi ve kompozisyon için bir çizgi veya süsleme uygulayın. Burada metnin solundaki bir çizgi, kenar çizgisini taklit eder ve metin bloğunu bağlar.

08. Basit Düşünün

Grafik tasarım ipuçları - Basit Düşünün
Grafik tasarım ipuçları – Basit Düşünün

Basit olsun, ama temellerini unutmayın. Her öğenin tasarımda olması için bir neden olduğundan emin olun ve yazı tipi, renk, şekil ve çerçeve sayısını minimumda tutun.

Metnin karşıt ton rengi bileşimlerini kullanmak keskin ve okunması kolay olacağından, metni o şekilde kullanın. Demonuzu içerecek şekilde sağlam bir çerçeve uygulamak, bir tasarımın kompozisyon yapısını güçlendirir.

09. Çok sayfalı sihir

Grafik tasarım ipuçları - Çok sayfalı sihir
Grafik tasarım ipuçları – Çok sayfalı sihir

Bir belge veya sunumda estetik birliği sağlamanın en kolay yolu, sayfaları çoğaltmak, sonra metni düzenlemek ve görüntüleri değiştirmektir.

10. Yaratıcılık ve özgünlük

Grafik tasarım ipuçları - Yaratıcılık ve özgünlük
Grafik tasarım ipuçları – Yaratıcılık ve özgünlük

Özgün grafiklere ulaşmak için yaratıcı yeteneklerinizi ve grafik tasarım becerilerinizi geliştirin. Yaratıcı ve deneysel olun ve farklı yazı tipleri ve filtreleri seçin ve birleştirin.

Trendlerden kaçının ve kendi benzersiz tarzınıza uygun tasarımlar yaratın, çalışmanıza kişisel bir damga bırakın.

11. İçeriğinizi görselleştirmek için hiyerarşi kullanın

Grafik tasarım ipuçları - İçeriğinizi görselleştirmek için hiyerarşi kullanın
Grafik tasarım ipuçları – İçeriğinizi görselleştirmek için hiyerarşi kullanın

Bir tasarımdaki görsel olarak en baskın olan özellik, mesajın en önemli parçası olmalıdır. Öğelerin hiyerarşisini nasıl değiştirdiğini ve ilk olarak neyin dikkatini çektiğini görmek için grafiğe renk veya ölçek uygulayın.

12. Simetri ile oynama

Grafik tasarım ipuçları - Simetri ile oynama
Grafik tasarım ipuçları – Simetri ile oynama

Diğer tasarım öğeleriyle uyuşması için yatay ve dikey çizgiler kullanın. Denge ve oran için, elementlerin kalınlığının fontların ağırlığına uyduğundan emin olun.

13. Odaklanmak için zaman ayırın

Grafik tasarım ipuçları - Odaklanmak için zaman ayırın
Grafik tasarım ipuçları – Odaklanmak için zaman ayırın

Yaratıcı pillerinizi bir mola vererek görmeyin deneyin. Gevşeme, enerjiyi ve üretkenliği arttırır, bu yüzden bir yürüyüşe çıkın, biraz yemek alın, beyninizi yenilemek ve görüşü yeniden canlandırmak için farklı bir uğraş bulun.

14. Yazı ailesine sadık kalın

Grafik tasarım ipuçları - Yazı ailesine sadık kalın
Grafik tasarım ipuçları – Yazı ailesine sadık kalın

Metne bir yazı tipi veya yazı tipi ailesi uygulayarak görsel tekdüzelik oluşturun. Seçenekleri açık tutmak için italik, kalın, yoğunlaştırılmış gibi çeşitli değişkenlere sahip bir yazı tipi veya font ailesi kullanın.

Verdiğimiz örnekteki görüntü Libre Baskerville Bold, Light ve Italic’i bir araya getirir.

15. Harika beyaz boşluk

Grafik tasarım ipuçları - Harika beyaz boşluk
Grafik tasarım ipuçları – Harika beyaz boşluk

Öğeleri netleştirmek için kelimeleri boşlukla çevreleyen sıvı bir tasarım oluşturun. Metin kutuları, resimler ve diğer grafik öğelerin etrafındaki boşluğun uygulanması, tasarımın okunmasını kolaylaştırır. Dağınık bir kompozisyondan daha fazla dikkat çekmesi de daha olası.

16. Dalış öncesi araştırmalar

Grafik tasarım ipuçları - Dalış öncesi araştırmalar
Dalış öncesi araştırmalar

Yazmaya veya oluşturmaya başlamadan önce gerekli tüm detayları hazırlayın. Eğitim, okuma, araştırma ve kaynak. İster materyal ister nesne veya bilgi ve gerçekler olsun, araştırma süreci daha iyi düşünülmüş bir sonucu garanti edecektir.

17. Bir ruh hali panosu oluşturun

Grafik tasarım ipuçları - Bir ruh hali panosu oluşturun
Bir ruh hali panosu oluşturun

Bir görüntü, renk örnekleri ve diğer görsel parçalardan oluşan bir koleksiyon içeren basit ve kolay bir ruh hali tahtası için bir ızgara kullanın. Bu uygulama, daha sonra bir projeye uygulanabilecek ortak bir renk paleti veya teması bulmanıza yardımcı olacaktır.

18. Taklit edin ve yaratın

Grafik tasarım ipuçları - Taklit edin ve yaratın
Taklit edin ve yaratın

Sevdiğiniz tasarımları bulmak için interneti kullanın. Tip içeriğini, fotoğraf filtrelerini veya kendi içeriğinizdeki genel düzeni yineleyin.

19. Güncel olay bilincine sahip olun

Grafik tasarım ipuçları - Güncel olay bilincine sahip olun
Güncel olay bilincine sahip olun

Hem çalışmanıza hem de çalışma şeklinize ilham vermek ve bunları etkilemek için mevcut olaylarla zihninizi taze tutun. Sosyal ağlardaki ilgili haber sayfalarını takip ederek hayati ve ilgili bilgiler edinir ve genel bilgileri güncel tutarsınız.

20. Kutunun dışında düşünün

Grafik tasarım ipuçları - Kutunun dışında düşünün
Kutunun dışında düşünün

En yaratıcı insanlar olayın dışında düşünür. Konunuzu temsil etmek için her yerde gördüğünüz tipik simgeleri ve sembolleri kullanmayın.

Hedef kitlenizle görsel olarak iletişim kuracak yeni ve orijinal simgeler bulmak için araştırma, taslak çizme ve yazdırma rutinini oturtun.Yazar; 15 yıllık web & grafik tecrübesiyle çeşitli bakanlıkların web projelerinin yanı sıra, ünlü giyim firmalarının da (crispino, formenti, MXC Sports ... v.s ) web tasarım ve yazılımları ile birlikte 1000'i aşkın referans ile, Müşteri memnuniyetine devam ediyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magento Themes Yandex.Metrica