Gündem

Bireysel Emeklilik – BES Birikim Tutarı 100 Milyarı Gördü!

Bireysel Emeklilik – BES Birikim Tutarı Toplamda 100 Milyarı Gördü! Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 2017 yılı mart ayından bu yana kamu ve özel sektör çalışanlarına uygulanıyor.

bireysel emeklilik sistemi - Bireysel Emeklilik - BES Birikim Tutarı 100 Milyarı Gördü!
bireysel emeklilik sistemi

Brüt maaş üzerinden yapılan hesaplamaya göre maaşlardan aylık olarak yapılan kesinti, fona aktarılıyor. Devlet katkısı ve katılımcı fon yatırımı ile birlikte havuzda birikin toplam mevduat 93,6 milyar lira seviyesini gördü.

Emeklilik dönemlerinde ekonomik katkı sağlamak hem de kamusal yönetim alanında büyük tasarruf yakalamak için oluşturulan Bireysel emeklilik, Türkiye de ilk kez özel iştirakler ile ve zorunlu olmayacak şekilde 2003 yılında uygulamaya konuldu.

2017 yılında 45 yaşın altında olan çalışanlara yönelik zorunlu olarak uygulanan sisteme göre, OKS ve BES adı altında iki farklı yönetim ile fonlar idare ediliyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), toplam yatırım tutarını öğrenmek isteyen vatandaşlara yönelik olarak OKS ve BES adı altında, mevduat yatırımını görüntülüyor.

Son iki yıldır zorunlu olarak kesinti yapılan BES ile vatandaşların toplam yatırım tutarı 82 milyar olurken, devlet katkısı ise 12 milyar lira oldu.

EGM’ den elde edilen ve 12 Nisan tarihli olan son verilere göre ülkemizde 6 milyon 809 bin 13 vatandaş BES kayıtlı durumda gözüküyor. 2003 yılında bu yana ise BES sayesinde emekliliğe hak kazanan vatandaş sayısı ise yaklaşık 98 bin kişi oldu.

4 Ayda Bireysel Emeklilik ile 5 Milyar Birikti!

Otomatik Katılım Sistemi (OKS) kamu kaynaklarını daha etkili kullanma amacı taşıdığı için, geçtiğimiz iki yıldan bu yana çalışanların onayı olmaksızın kesildi.

İlk üç aylık dönemin ardından isteyen vatandaşların sistemden ayrılmalarına izin verilirken, 2019 yılı itibariyle sisteme tekrar eklenerek zorunlu kesinti sistemi uygulandı.

Bu sayede 2019 yılının ilk dört ayı boyunca elde edilen kamu tasarrufu ve katılımcı katkısı 5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde sadece BES ile emekli olan kişi sayısı da yaklaşık 5 bin kişi arttı.

BES’de Son Gelişmeler

İlk etapta sadece 45 yaşın altında olan kamu çalışanlarına zorunlu kılınan Otomatik Katılım Sistemine, 1 Nisan 2017 tarihinden sonra, 100 ile 250 arası çalışanı bulunan özel iş yerlerinde istihdam edilenlere kadar kapsam genişledi.

Kademeli geçiş sistemi uygulaması ile de 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 50 ile 100 çalışana kadar olan işletmelerin çalışanları da kapsama alındı.

Son düzenlemelerin ardından, Bireysel Emeklilik sistemiile kamu kazancının yüksek seviyede olması nedeniyle, 2019 yılı başı itibariyle sadece 5 çalışan ve üzerinde çalışanı bulunan iş yerlerinin istihdam edilenleri, emeklilik sistemine kabul ediliyor.

BES ile kazanç sağlamak isteyen çalışanlar için, asgari ücret gelirleri olandan ortalama 80 lira kesinti yapılıyor. Maaş ve derece kademe ilerlemesi oldukça da, kesinti tutarı artıyor.

Çalışanların şu aşamada memnun olmadıkları sistemin özendirilmesi için kamu kaynakları tarafından çeşitli teşvik projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu