Gündem

Stephen Hawking Modern kozmolojinin en parlak yıldızı 76 yaşında öldü

Zamanın Kısa Tarihinin fizikçisi ve yazarı, Cambridge’deki evinde öldü.

İçgüdüleri modern kozmolojiyi şekillendiren ve milyonlarca küresel dinleyicilere ilham veren bilimin en büyük yıldızı Stephen Hawking, 76 yaşında öldü.

stephan hawking olumu - Stephen Hawking Modern kozmolojinin en parlak yıldızı 76 yaşında öldü

Ailesi, Çarşamba sabahının erken saatlerinde Cambridge’deki evinde ölümünü doğrulayan bir bildiri yayınladı.

Hawking’in çocukları Lucy, Robert ve Tim yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sevgili babamızın bugün vefat etmesinden dolayı çok üzgünüz.

“Büyük bir bilim adamı ve çalışmaları ve mirası uzun yıllar boyunca yaşayacak sıradışı bir adamdı. Onun parlaklığı ve mizahı ile onun cesareti ve ısrarı dünya çapında insanlara ilham verdi.

“Bir keresinde şöyle demişti: ‘Sevdiğin insanlar evde olmasaydı, bir evren olmazdı.’ Onu sonsuza dek özleyeceğiz. ”

Diğer bilim adamları ve sevdikleri için, Hawking’in sezgisi en kötü mizah anlayışıydı, bu da onu, hastalıklarıyla birleşen, insan aklının sınırsız olanaklarını sembolize eden birisi haline getirmişti.

Hawking, 1963’te 21 yaşında motor nöron hastalığı teşhisi konduğunda doktorlar sadece iki yıl daha yaşamalarını beklediler. Fakat Hawking, normalden daha yavaş ilerleyen bir hastalık biçimine sahipti. Yarım yüzyıldan uzun bir süre hayatta kaldı.

Hawking bir keresinde Oxford’daki üç lisans yıllarında sadece 1000 saat çalıştığını söylemişti. Finallerinde birinci ve ikinci sınıf derecesi arasında sınır çizgisine geldi.

Ölümün gölgesinde yaşayanlar genellikle en çok yaşayanlardır. Hawking için, terminal hastalığının erken teşhisi ve hastanede tanıdığı bir çocuğun lösemiden ölümüne tanıklık etmek, yeni bir amaç duygusunu ateşledi. “Geleceğimin üzerinde bir bulut asılı olmasına rağmen, hayatın tadını daha çok çıkarıyorum.

Araştırmamla ilerleme kaydetmeye başladım ”dedi. Kariyerine ciddi bir şekilde giriş yaparak şunları belirtti: “Amacım basit. Evrenin tam olarak anlaşılması, neden olduğu ve neden var olduğudur. ”

1960’larda koltuk değneklerini kullanmaya başladı, ancak uzun bir süre tekerlekli sandalye kullanımıyla savaştı. Sonunda rahatladığında, Cambridge sokaklarında vahşi sürüşü, öğrencilerin ayak parmakları üzerinde kasıtlı geçme ve kolej partilerindeki dans pistindeki ara sıra dönüşünden bahsetmedi.

Stephen Hawking’in hayatı

Hawking’in ilk büyük atılımı 1970 yılında, o ve Roger Penrose’un kara deliklerin matematiğini evrene uyguladığı ve uzayda sonsuz bir eğriliğin bulunduğu bir bölgenin, uzak geçmişimizde yer aldığını gösterdi: Büyük patlamadan gelen nokta.

stephan hawking gencligi - Stephen Hawking Modern kozmolojinin en parlak yıldızı 76 yaşında öldü

Penrose, Hawking’le konuşabildiğini, ama konuşmanın genellikle başarısızlıkla sonuçlandığını çözümlemişti. Hawking’in, bir şeyin yoluna çıkmasına izin vermeyeceğine dair kesin bir kararlılığa sahip olduğunu söyledi. “Yaşamak için fazla zamanının olmadığını düşünüyor ve o zamanda daha çok şey yapmak istiyordu.”

Kuantum Teorisinin Doğuşu

1974’te Hawking, kara deliklerin ısı yayması ve nihayetinde varoluşun dışına çıkması gerektiğini ilan etmek için kuantum teorisini çizdi. Normal büyüklükteki kara delikler için, bu işlem oldukça yavaştır, ancak minyatür kara delikler, bir milyonda bir megaton hidrojen bombasının enerjisi ile patlayan muhteşem bir oranda ısıyı açığa çıkaracaktır.

hawking stephen kuantum - Stephen Hawking Modern kozmolojinin en parlak yıldızı 76 yaşında öldü

Kara deliğin ısı yaydığı önerisi, modern kozmolojideki en tutkulu tartışmalardan birisi oldu. Hawking, bir kara deliğin buharlaşabilmesi durumunda, yaşamı boyunca içeri giren bütün bilgilerin sonsuza dek kaybolacağını iddia etti. Kuantum mekaniğinin en temel yasalarından biri ile çelişiyor ve birçok fizikçi buna katılmıyordu.

Hawking, bilginin karadelik olay ufkunda saklandığı ve karadeliğin yaydığı radyasyona geri kodlandığını iddia etti.

Hawking’in radikal keşifler sonucu, 1974’te 32 yaşındayken Kraliyet Cemiyetine seçildi. Beş yıl sonra, Cambridge’deki Lucas profesörü ve tartışmasız İngiltere’nin en seçkin sandalyesi ve daha önce Isaac Newton tarafından kullanılmış bir unvan olan Lucas profesörü oldu.

Hawking’in seminal katkıları 1980’lerde devam etti. Kozmik enflasyon teorisi, yeni doğan evrenin müthiş bir genişleme döneminden geçtiğini iddia ediyor. 1982’de Hawking, kuantum dalgalanmalarının – maddenin dağılımındaki küçük değişimlerin – enflasyon yoluyla evrendeki galaksilerin yayılmasına nasıl yol açabileceğini gösteren ilk bili insanıydı. Bu küçük dalgalanmalarda, yıldızların, gezegenlerin ve yaşamın tohumlarını bildiğimiz gibi bırakırlar.

Ama Hawking’i yıldızlara fırlatan Zamanın Kısa Tarihi idi. 1988’de ilk kez basılan isim, 237 haftalık eşi görülmemiş bir Pazar gününün en çok satanlar listesinde kaldıktan sonra Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. 10 milyon kopya sattı ve 40 farklı dile çevrildi. Yine de, okunmamış en büyük kitap olarak ta anılır.

Hawking, 1965’te, tanısından iki yıl sonra, üniversitede ki sevgilisi Jane Wilde ile evlendi. Bir arkadaşı, “deli, çılgın bir adam” ile evlendiğini söyledi. Onun 21 yıllık tüm masumiyetiyle, Stephen’ın onun yanında olacağına her zaman güvenirdi, Jane Wilde; 2013’te basılan Infinity’e Yolculuk: Stephen’la Hayatım kitabını yazdı.

Hawking’in İlk Yaşam Mücadelesi ve Evlilik Hayatı

 

stephan hawking yasami - Stephen Hawking Modern kozmolojinin en parlak yıldızı 76 yaşında öldü

1985’te, Cern’e bir yolculuk sırasında Hawking, bir enfeksiyonla hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, Jane’den yaşam desteğini geri çekmeleri gerekip gerekmediğini sordu. Reddetti ve Hawking hayat kurtarıcı bir trakeotomi için Cambridge’deki Addenbrooke Hastanesine geri döndü. Operasyon hayatını kurtardı ama sesini bozdu. Çiftin üç çocuğu vardı, ancak evlilik 1991’de bozuldu.

Hawking’in ilerici durumu, Jane’e olan talepleri ve onun hastalığını tartışmayı reddetmesi, ilişkinin dayanamadığı yıkıcı güçlerdi, dedi. Jane, “kocaman ve kırılgan bir egoya sahip bir çocuk” olduğunu ve kocanın ve karısının “efendi” ve “köle” olduklarını yazdı.

Dört yıl sonra, Hawking, ona günün 24 saati bakım vermek için çalışan hemşirelerden biri olan Elaine Mason’la evlendi. Evlilik 11 yıl sürdü, bu sırada Cambridgeshire polisi Hawking hakkında bir dizi iddia edilen saldırıyı soruşturdu. Fizikçi, Elaine’in dahil olduğunu reddetti ve soruşturmaya bakan polisle işbirliği yapmayı reddetti.

Hawking belki de, zamanının en büyük fizikçisi değildi, ama kozmolojide o, bir yükselen figürdü. Bilimsel değer için mükemmel bir vekil yoktur, ancak Hawking Albert Einstein Ödülü, Kurt Ödülü, Copley Madalyası ve Temel Fizik Ödülü’nü kazandı.

Hawking’in Karakteri, İnançları ve Toplumsal Düşünceleri

Hawking, insanlığın hayatta kalması için uzaya yayılması gerektiğini ve otonom silahlar da dahil olmak üzere yapay zekanın en kötü uygulamalarına karşı uyarıda bulundu.

hawking karakteri - Stephen Hawking Modern kozmolojinin en parlak yıldızı 76 yaşında öldü

Hawking cinsiyetçi ve kadın düşmanlığıyla suçlandı. 2003 yılında Stringfellows kucak dans kulübüne çıktı ve yıllar sonra kadınları “tam bir gizem” ilan etti. 2013 yılında İsrail’de Filistinli akademisyenlerin tavsiyeleri üzerine büyük bir konferansı boykot etti

En açık sözlü yorumlarından bazıları dini rahatsız etti. 2010’daki Grand Design adlı kitabında, Tanrı’nın evreni kurmak için gerekli olmadığını ve bir yıl sonra Guardian ile yapılan bir röportajda dini inanç konforunu reddettiğini ilan etti.

“Beynini, bileşenleri bozulduğunda çalışmayı durduracak bir bilgisayar olarak görüyorum. Kırık bilgisayarlar için cennet ya da öbür dünya yoktur; Bu karanlıktan korkan insanlar için bir peri hikayesi ”dedi.

Hawking ayrıca, doktorların düşündüğünden daha uzak bir ufukta oturmuş bir olasılık olarak da ölümden söz etti. “Ölümden korkmuyorum, ama ölmek için acelem yok. İlk önce yapmak istediğim çok şey var ”dedi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu