Mobil

Android Q Karanlık Tema / Dark Theme Mode Nasıl Çalışır?

Android Q Karanlık Tema / Dark Theme Mode Nasıl Çalışır? Google Android Q update güncellemesi, kullanıcıların yıllardır talep ettiği sistem genelinde Android karanlık mod olan Dark Theme özelliğini resmen tanıttı.

Sonunda burada ve Google IO 2019’da kullanabiliriz. Dark Theme’ı etkinleştirmenin ne kadar kolay olduğunu öğrendik, ancak henüz her uygulama için hazır değil.

android dark theme karanlik tema detaylari kullanimi - Android Q Karanlık Tema / Dark Theme Mode Nasıl Çalışır?
android dark theme karanlık tema detayları kullanımı

Android Pie’de karanlık modun nasıl etkinleştirileceğiyle ilgili ipuçlarımız da var. Sistem genelinde değil, Ancak bunu nasıl yapacağınızı da söyleyeceğiz.

Android Q’da Koyu Tema

Koyu Tema, özellikle geceleri parlak beyaz arka planlara bakmaktan yorulduğunuzda, gözlerde daha kolaydır. Google’ın Materyal Tasarımı ethos tüm detayları düşünmüş.

Bu karanlık mod beyaz ekran için uzun süredir devam eden sorunumuzu (Android Q yükledikten sonra) giderecek ve beyaz ışığın verdiği yorgunluğu ortadan kaldıracaktır.

Dark Theme simgesi, herhangi bir hızlı ayar simgesi gibi hareket ettirilebilir, böylece o anki uygulamaya göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Her zaman ayar menüsüne girmek zorunda kalmazsınız.

Ancak açık olmak gerekirse, Android Q beta 3 Dark Theme henüz pek sistem geneline uygun değil. Etkinleştirildiğinde, yalnızca Ayarlar menüsü ve bildirim gölgesi siyah beyaz metne dönüştü. Bazı uygulamaların kendi karanlık modları olacaktır, ancak Android Q üçüncü taraf geliştiricilere uygulamalarının görünümüne dayalı olarak önerilen bir ‘karanlık mod’ sunar.

İdeal olarak, amaç her uygulama için sürekli ayarlar olmadan daha koyu bir tema sunmaktır. Sadece ‘karanlık temayı’ açınız böylece sahip olduğu her uygulama için karanlık modu tetikleyecektir.

Dark Theme sadece siyah estetik görünümü için değil gözler için vereceği rahatlık ile de kullanılabilir. OLED telefon ekranlarındaki batarya ömrü, gerçek siyah renkleri gösterirken ekranda ayrı ayrı piksellerin (esas olarak) kapatılabileceği göz önüne alındığında daha iyi pil ömrü sunabilir.

Android bireysel uygulamalar için karanlık mod

Tamam, Android için resmi bir karanlık tema yok, ancak alabildiğiniz kadar karanlık bir temayı nasıl etkinleştirileceğini anlatacağız. Ayarlar menüsü ve bireysel uygulamalar biraz daha fazla iş gerektirir.

Android telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin, ‘Ekran’ seçeneğine gidin, bu menüyü genişletmek için alt kısımdaki Gelişmiş seçeneği arayın, ‘Cihaz teması’na gidin (en son seçenek olmalı). ‘Otomatik (duvar kağıdına göre)’ veya ‘Açık’ ila ‘Karanlık’ arasında değiştirin. Ayarlar ve bildirim menüleri siyah olacaktır.

YouTube gibi bireysel uygulamalar, Android 10 Q yerine Android Pie olsa bile, karanlık bir moda geçmenize olanak tanır. Değişikliklerin başlatılması sırasında bir pop-up mesajı alırsınız. YouTube, Takvim veya başka bir karanlık mod destekli uygulama içindeki ayarlar menüsüne gidin.

Android Q Ağustos’ta başlatıldığında ve daha fazla uygulama yerel olarak Dark Theme’ desteklediğinde bu işlem çok daha basit olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu