Download

Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!

Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin! Torrent kullanımı, oyun, film, program indirme, internet trafiğinin %50’sinden fazlasını oluşturan, internetteki en popüler dosya paylaşım biçimlerinden biridir.

İnanılmaz derecede yaygın olsalar da yeni gelenler için hala korkutucu olabilirler. Neyse ki, torrent sahnesine girmek aslında oldukça kolaydır ve dosyaları birkaç dakika içinde paylaşmaya başlayabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için aşağıdaki 1. Adıma bakınız.

torrent istemcisi kurmak - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent İstemcisi Kurmak

Bölüm 1: Torrent İstemcisi Kurmak

1 – Torrent Nedir? Temellerini anlayın

Torrent, paylaşan herkesten hemen hemen her tür dosyayı indirmenize Olanak tanıyan bir paylaşım ağıdır. Torrent indirme sırasında bu dosyaların birçok küçük parçaya bölünmesine izin verir. Bu öbekler daha sonra bilgisayarlarında zaten bu öbek bulunan diğer kullanıcılardan indirilir. Tüm parçalar indirildikten sonra, dosya yeniden oluşturulur ve bilgisayarınızda kullanıma hazırdır.

Torrent içeriği indirirken, bir “leecher” siniz. İçeriği paylaşırken, bir “seeder” sınız. Bu terminoloji daha sonra kullanılacaktır.

Telif hakkı yasasını okuyun. Torrent indirme işlemine başlamadan bilmelisiniz ki Torrent kullanılarak paylaşılanların çoğu yasadışı olarak yapılır. Bu insanlardan biri olmayın. Yalnızca paylaşma hakkına sahip olduğunuz materyali paylaşın ve indirin.

2 – Bir BitTorrent istemcisi indir

torrent nedir temellerini anlamak - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent Nedir? Temellerini anlamak

Bir BitTorrent istemcisi torrent indirmelerinizi ve tohumlarınızı (seeding: Bu makalede Seeding – Tohum olarak kullanılacaktır) yönetir. Bir torrent dosyası indirmek için gereklidir.

Torrent istemcinizi güvenilir bir kaynaktan indirdiğinizden emin olun.
µTorrent programını buradan indireiblirsiniz: utorrent.com/intl/tr/desktop/

Kullanılabilecek düzinelerce müşteri var, ancak bazı popüler seçenekler BitTorrent, µTorrent ve Vuze programlarıdır.

Kullanılabilecek düzinelerce müşteri var, ancak bazı popüler seçenekler BitTorrent, µTorrent ve Vuze programlarıdır.

3 – İstemciyi / Torrent Programı İndir

torrent kurulumu istemci nasil kurulur - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!

Torrent Programı / istemcinizin kurulumu sırasında çok dikkatli olun. Birçok program, yükleme işlemi sırasında sizin seçmediğiniz reklam yazılımı ve tarayıcı virüsleri içerir.

2. Bölüm: Torrent İndirme

torrent download indir - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent programını indternetten indirme

1 – Bir izleyici sitesi bulun

Torrent izleyicileri aslında indirilecek torrent dosyalarının listesidir. İzleyiciler aslında sunucularında herhangi bir içeriği barındırmaz, ancak torrent dosyaları için bir havuz görevi görür. İzleyiciler iki çeşit halinde mevcuttur: kamu ve özel.

torrent film oyun kitap dizi dosyalari bulma indirme - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent film oyun kitap dizi dosyaları bulma ve indirme

Herkese açık izleyiciler herkese açıktır ve hızlı bir Google aramasıyla kolayca bulunabilir. Kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur ve paylaşım zorunluluğu yoktur.

Genel izci genellikle reklamlarla doludur. Genel yapıları nedeniyle, birçok torrent telif hakkı sahipleri tarafından izlenir ve bunları indirmek suç olarak değerlendirilir ve cezai işlem uygulanabilir.

Özel izleyiciler genellikle yalnızca davetlidir ve genellikle Google aramalarında bulunamaz. Bir hesap açmanız istenecek ve en azından sadece dosya indirmek değil tohumlama yaptığınızdan emin olmak için dosya paylaşım oranınız da sıklıkla izlenir.

2 – İstediğiniz dosyayı arayın

İndirmek istediğiniz dosyayı bulmak için torrent izleyicisindeki arama işlevini kullanın. İzleyici, aramanıza bağlı olarak bir sonuç listesi döndürür. Özellikle dosya popülerse, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç sonuç olacaktır.

torrent dosya arama - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
torrent dosya arama

İstediğiniz dosyayı bulmak için popüler stenoyu kullanın. Örneğin: bir gösterinin dördüncü sezonundan beşinci bölüme ihtiyacınız olursa, “<show name> s04e05” ifadesini arayın.

Birçok genel izleyici, reklamlarınızı yasal arama sonuçlarına benzemek üzere tasarlanan arama sonuçlarının başında listeler.

3 – Hangi dosyayı indirmeniz gerektiğini belirleyin

İstediğiniz dosya için birden fazla sonuç olduğunda, hangisini seçeceğinizi belirlemeniz gerekir. Bir sonuç seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör var.

torrent dosya turu - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
torrent dosya türü belirleme

Kalite – Bir video indiriyorsanız, kodlama işlemi dosyalar arasında farklı kaliteyle sonuçlanacaktır. Genel olarak, daha büyük dosyalar daha küçük dosyalardan daha kaliteli olacaktır.

Dosya kalitesinin iyi olduğundan emin olmak için torrent üzerindeki Yorumlar bölümüne bakın. Birçok sel, kullanıcıların puan vermesine izin verir ve bu da kararınıza yardımcı olabilir.

Ekme sayısı – Bir dosyada ne kadar indirilebilir tohum varsa, o kadar çabuk indirebilirsiniz. Bunun nedeni, dosyanın parçalarını indirirken bağlanacak daha fazla kişi olacağıdır. Ekim tohumlarından çok daha fazla leech (sülük) varsa, dosyanın bitmesi için beklemeniz gerekir.

Burada sülük dediğimiz kullanıcıların yaptıkları genellikle, internetlerinin kota ya da upload hızlarının azalmaması için upload seçeneğini minimuma çekmeleridir.

Bunlara da leech ya da sülük denir. Çoğu izleyici, her arama sonucunun yanındaki ekici sayısını ve sülük sayısını listeler. Çoğu izleyici, ekici sayısına göre arama yapar.

4 – İçeriği çalıştırabildiğinizden emin olun

Bu, özellikle Windows Media Player veya QuickTime tarafından desteklenmeyen dosya biçimleriyle kodlandığından video dosyaları için önemlidir. İndirdiğiniz herhangi bir videoyu izleyebilmenizi sağlamak için VLC Player veya Media Player Classic gibi özel bir video oynatıcı yükleyin.

Çoğu zaman torrent dosyaları ISO biçiminde gelir. Bunlar disk ripleridir ve bunları çalıştırmak için sanal bir sürücüye yakılmaları veya monte edilmeleri gerekir.

5 – Bir dosya seçerken dikkatli olun.

Torrent virüsleri ve diğer virüslü dosyaları iletmek için popüler bir yoldur. Bir dosyada çok sayıda ekici varsa, dosyanın güvenli olması daha olasıdır. Aynı şekilde, Yorumlar bölümü sizi çoğu zaman kötü torrent virüslerine yönlendirir.

6 – Torrent indir

torrent dosya indirirken dikkatli olun - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent dosya indirirken dikkatli olun

İstediğiniz torrent dosyası bulunduktan sonra, torrenti bilgisayarınıza indirmek için izleyicideki indirme bağlantısını tıklayın. Gerçek torrent dosyası çok küçüktür ve indirmesi yalnızca bir saniye sürecektir.

Unutmayın, torrent dosyasının kendisi herhangi bir içerik içermez, yalnızca dosyayı paylaşan diğer kişilere bağlanmak için bir yol görevi görür.

7 – Torrent dosyasını açın

torrent kurulum dosyasi - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent kurulum dosyası

Çoğu torrent dosyası, bir torrent dosyası açıldığında Windows’u torrent istemcisini otomatik olarak başlatacak şekilde yapılandırır. Değilse, torrent istemcinizi açın ve ardından dosyayı açmak için istemciyi kullanın.

İstemcinizi kurduğunuzda bir indirme konumunu yapılandırmadıysanız, torrent yüklendiğinde dosyayı nereye kaydetmek istediğiniz sorulacaktır.

İndirmek istediğiniz dosya için yeterli boş alanınız yoksa, indirme işlemini başlatamazsınız.

8 – İndirme işleminin başlamasını bekleyin

torrent dosyasi acma - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent Dosyası açma

Birkaç dakika sonra torrent istemciniz tohum makinelerine bağlanmaya başlayacaktır. İndirme hızınızın, indirmenizin durum çubuğunda arttığını göreceksiniz ve ilerleme çubuğu %100’e doğru ilerlemeye başlayacaktır.

Toplam maksimum indirme hızınız tüm aktif transferler arasında bölünecek olsa da aynı anda birden fazla torrent indirebilirsiniz.

Bölüm 3: Torrent Kullanımı ve Paylaşım

1 – Dosyanız bittikten sonra paylaşmaya devam edin

torrent indirme bitince paylasima devam edin - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent indirme bitince paylaşıma devam edin

Torrent, topluluk paylaşım dosyalarına güvenir. Tüm dosyaya sahip ekici yoksa, Torrent dosyaları ölecektir. Her torrent kullanıcısı kendi görevini yapmalı ve indirmeyi tamamladıktan sonra dosyaları paylaşmalıdır.

İnternet servis planlarının çoğu, indirme hızlarından daha yavaş yükleme hızlarına sahiptir. Bu, 1:1 oranında tohum tutmak için Torrent izleyicinizi indirmek için gereken süreden daha uzun süre açık tutmanız gerekebileceği anlamına gelir. Bunu yapmanın iyi bir yolu Torrent istemcinizi arka planda çalışmaya bırakmaktır.

Not: Dosyaları taşırsanız veya silerseniz, tohumlama özelliğini kaybedersiniz.

2 – Bir yükleme limiti ayarlayın

torrent dosya paylasma - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
torrent dosya paylaşma

Birçok torrent kullanımı istemcisi, torrentin göndereceği bir limit belirlemenizi sağlar. Bu seçenek genellikle istemcinizin Tercihler menüsünde, Kuyruk bölümünün altında bulunur.

Minimum oranını ayarlayın. İndirme bittikten sonra torrentlerinizin asgariye indireceği minimum miktar bu olacaktır. En az %100 olarak ayarlamayı deneyin. Bu, 300 MB’lık bir dosya indirirseniz, gönderilen 300 MB”a ulaşana kadar tohum ekeceğiniz anlamına gelir.

Oran gerçekleştikten sonra tohumlamanın durmasını istiyorsanız, hız sınırını 0’a ayarlayın.

3 – Özel izleyiciler için tohum

torrent ozel izleyici - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Özel izleyici

Özel izleyiciler torrent kullanımı sırasında genellikle katı tohumlama gereksinimlerine sahiptir. Çoğu zaman, paylaştığınız payın en az %100’ünü, genellikle daha fazlasını tohumlamanızı isterler. Bu oranı korumazsanız, hesabınız yasaklanır ve izleyiciye erişiminizi kaybedersiniz.

Bölüm 4: Torrent Kullanımı ve Yeni Torrent Oluşturmak

1 – Torrent istemcinizi açın

Torrent dosyalarını indirmenin yanı sıra, torrent istemciniz torrent dosyaları da oluşturabilir. Torrent dosyaları arkadaşlarınızla, ailenizle veya meraklısı topluluğunuzla paylaşmanın harika bir yoludur. Telif hakkı materyallerini paylaşırken çok dikkatli olun, çünkü torrent’in yaratıcısı, indiren kişilere göre daha fazla kovuşturma yapma olasılığı daha yüksektir.

2 – Torrent dosyasını oluşturun

torrent dosyasi olusturmak - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent dosyası oluşturmak

İşlem müşteriye bağlı olarak biraz değişse de genellikle Dosya’yı tıklayıp “Yeni Torrent Oluştur” veya benzeri bir şey seçebilirsiniz. Bu torrent oluşturma aracını açacaktır.

3 – Dosyalarınızı ekleyin

dosya ekleme - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
dosya ekleme

Torrentler bir veya daha fazla dosya içerebilir. Torrent’e eklemek istediğiniz dosyalara göz atmak için “Dosya Ekle” ve “Dizin Ekle” butonlarını kullanın. Hemen hemen her tür dosyayı torrent ile paylaşabilirsiniz.

4 – İzleyici ekle

torrent izleyici ekleme - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
torrent izleyici ekleme

Torrent kullanımı Özellikleri bölümünde “İzleyici” alanını bulabilirsiniz. Torrentinizi birden fazla izleyicide paylaşmak için izleyici adreslerini girin. Çoğu torrent istemcisi otomatik olarak en popüler izleyicileri içerecektir, ancak özel bir izleyici kullanıyorsanız manuel olarak eklemeniz gerekir.

5 – Torrent Kullanımı ve Son Hamle

torrent dosya olustur - Torrent Kullanımı Detaylı Anlatım? Oyun film Müzik İndirin!
Torrent Dosya Oluştur

Oluştur düğmesini tıkladığınızda torrent oluşturma işlemi başlar. Çok sayıda ekici dosyayı yakalayana kadar ekmeye devam ettiğinizden emin olun. Herhangi birisinin torrent indirimi sırasında tohumu siler ya da bağlantıyı değiştirirseniz, torrentiniz ölür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu