Bilim

Afrika Kıta değişimi ile Madagaskar Parçalanacak

Afrika Kıta değişimi ile Madagaskar Parçalanacak… Jeologlar şaşırtıcı bir şekilde Doğu Afrika Rift Sistemindeki TEKTONİK değişimlerinin kıtayı yavaş yavaş parçaladığını iddia etti.

Kıta değişimi yaklaşık 200 milyon yıl önce parçalanan süper kıta Pangaea’nın devamıdır. Şimdi, Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi’nden (Virginia Tech) bir araştırma ekibi, Afrika’nın daha küçük ve daha büyük tektonik bloklara bölünmesini bekliyor.

Video, Pangaea Proxima oluşumunu gösteriyor

Ayrılık, yeni bir okyanus havzası yaratacak ve Hint Okyanusu’ndaki Madagaskar’ı etkileyecek ve kara kütlelerinin daha küçük adalara parçalanmasına neden olacak.

Bulgular, Dr D Sarah Stamps ve Geology dergisindeki meslektaşları tarafından sunuldu. Yine de tek iyi haber, ayrılığın yakın zamanda gerçekleşmesi beklenmiyor. Jeologlar, Afrika’da yeni okyanusların oluşmasının 5 ila 10 milyon yıl alabileceğini tahmin ediyor.

Ancak bu sürecin belirtileri, 2005 yılında 35 mil uzunluğundaki bir yarıkla açılmış olan Etiyopya gibi yerlerde zaten görülebilir. Bu tür hareketler, yeraltının derinliklerinde kuvvetlerin Dünya’nın litosfer tabakasını çatlayana kadar uzatmasına neden olur.

Dr Stamps şunları söyledi: “Bugünkü dağılma oranı yılda milimetre, bu nedenle yeni okyanusların oluşmaya başlaması milyonlarca yıl alacak. “Kuzeyde uzama oranı daha hızlı, bu yüzden önce orada yeni okyanusların oluştuğunu göreceğiz.” Dr Stamps ve meslektaşları, uzantının nerede gerçekleştiğini haritalamak için Afrika kıtasının bu kısmı boyunca GPS verilerini topladı.

Kıta Değişimi İle İlgili Bulgular Korkutucu Olabilir…

Doğu Afrika Rift Sistemi, Yemen ile Somali arasında ve güneyde Zimbabwe’ye doğru Aden Körfezi’nden 1.800 milden (3.000 km) fazla uzanıyor.

pangea proxima kita degisimi afrika da hizlaniyor - Afrika Kıta değişimi ile Madagaskar Parçalanacak
Kıta değişimi Afrika yeraltındaki tektonik faaliyetlerle yavaş yavaş parçalanıyor

Dr Stamps şunları söyledi: “Önceki çalışmaların çoğu, uzantının, çevreleyen büyük tektonik plakalardan bağımsız olarak hareket eden mikroplakaların etrafındaki dar bölgelerde lokalize olduğunu öne sürdü.

Çalışma, kıta parçalanmasının daha önce düşünülenden çok daha karmaşık ve geniş çapta dağılmış olduğunu ortaya koydu.

Örneğin bir bölgede, araştırmacılar Doğu Afrika’dan Madagaskar’ın bazı bölgelerine kadar 372 mil (600 km) boyunca bir uzantı buldular.

Bulgular, adanın Güney Madagaskar’ın tektonik bir plaka üzerinde hareket etmesiyle aktif olarak parçalandığını ve Madagaskar’ın merkezi ayrı bir plaka üzerinde hareket ettiğini gösteriyor.

Dr Stamps şunları söyledi: “Plaka sınırlarını doğru bir şekilde tanımlamak ve kıtaların dar deforme olan bölgeler boyunca mı yoksa geniş dağınık deformasyon bölgeleri boyunca mı ayrıldığını değerlendirmek, kıtaların parçalanmasının doğasını çözmek için çok önemlidir

pangea proxima yillara gore durumu - Afrika Kıta değişimi ile Madagaskar Parçalanacak
Kıta değişimi Pangaea Proxima oluşumu

“Bu çalışmada, yeni bir GPS hız çözümü kullanarak dünyanın en büyük kıta yarıklığının nasıl genişlediğini yeniden tanımladık.”

Yaklaşık 200 milyon yıl önce, dünyanın tüm kıtaları Pangaea adlı devasa bir kara kütlesine kilitlendi. Ancak süper kıta, zamanla parçalandı ve bugün bildiğimiz kıtalara bölündü.

Daha yakın zamanlarda – son 30 milyon yılda – Arap levhası yavaş yavaş Afrika’dan uzaklaşmaya başladı.

Süreç, Aden Körfezi ve Kızıldeniz’i meydana getirdi

Londra Üniversitesi, Royal Holloway’de doktora sonrası araştırmacı olan Lucía Pérez Díaz, 2018’de şunları yazdı: “Ani otoyol ayrılma hataları gibi dramatik olaylar, kıtada yarıklara bir aciliyet hissi verebilir.

“Bununla birlikte, yarılma çok yavaş bir süreçtir ve çoğu zaman Afrika’yı kimsenin farkına bile varmadan bölmekle ilgilidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu