SEO

SEO İçin İçerik Optimizasyonu ve Anahtar Kelime Seçimi

SEO İçin İçerik Optimizasyonu ve Anahtar Kelime Seçimi! Başarılı SEO bir stratejiyle başlar ve bir SEO stratejisi anahtar kelimeleri araştırmaya başlar. Ziyaretçiler için, arama her zaman bir arama kutusuna yazılan sözcüklerle başlar.

seo icerik optimizasyonu ve anahtar kelime secimi - SEO İçin İçerik Optimizasyonu ve Anahtar Kelime Seçimi
SEO İçin İçerik Optimizasyonu ve Anahtar Kelime Seçimi

İnsanların ne aradığını bilmiyorsanız, istedikleri içeriği sağlayamazsınız. Böyle olunca da İstediğiniz ziyaretçileri çekemezsiniz.

Unutma, bu sadece web sitene trafik çekmekle ilgili değil. Doğru trafik almakla ilgili. Anahtar kelimeleri araştırmak, müşterilerinizin aklını okumak gibidir.

Bunu yaparak müşterileriniz hakkında bilgi edinebilir, davranışlarını anlayabilir ve talep ve piyasa koşullarındaki değişiklikleri tahmin edebilirsiniz. Anahtar kelime araştırmasının oldukça faydalı bir deneyim olduğunu göreceksiniz.

Anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce, öncelikle “mükemmel bir anahtar kelimenin” ne olduğunu tanımlayalım. Mükemmel bir anahtar kelime, en fazla hacme ve en az rekabet miktarına sahip olandır.

Kimsenin aramadığı bir anahtar kelimeyi hedeflemek, olgunlaşmamış bir meyve toplamak gibidir.

Aynı zamanda, ağacın en tepesindeki meyvenin peşinden gitmek çok daha fazla enerji gerektirir, bu nedenle çabalarınızı sadece en düşük asılı meyveye odaklamak en iyisidir. Çevrimiçi içeriğiniz için mükemmel anahtar kelimeleri seçmeniz için 5 adım.

1. Adım: Potansiyel Anahtar Kelimeler Listesi Oluşturma

Kişilerin sizin ürün veya hizmetinizi ne diye adlandırdığını ve çevrimiçi olarak nasıl arayacaklarını belirleyerek başlayın. İnsanlar hangi terminolojiyi kullanıyor? İnsanların aradığı ilgili hizmet ve ürünlerden bazıları nelerdir? Web sitenize zaten trafik çeken sorgulardan bazıları nelerdir? (Bunu Google Analytics’i kullanarak bulabilirsiniz. Bu ilk anahtar kelime kümesini genişletmeyi veya geliştirmeyi deneyin.

Adım 2: Anahtar Kelime Popülerliğini ve Arama Hacmini Belirleme

Daha sonra, anahtar kelimenin popülerliğine ve ürettiği arama hacmine bakalım. Bunun için iki araç kullanacağız:

1. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı Google, tahmini sayıda aylık arama ve öneri sunar.

2. Google Trends, zaman içinde bir arama ifadesine yönelik eğilimi gösterir ve alternatifleri önermenin yanı sıra bunları karşılaştırmanıza da izin verir.

Önce, listenizi “en düşük asılı meyve” olarak daraltmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanın. Buradaki fikir, aylık aramaları ancak en az rekabeti olan anahtar kelimelere odaklanmak.

Anahtar Kelime Planlayıcı AdWords için tasarlandığından, organik arama yerine AdWords’te rekabet gösterdiğini unutmayın. Bu nedenle, gerçek rekabet verileri farklı olabilir. Bu listeyi derledikten sonra, bulgularınızı Google Trends ile karşılaştırın.

Adım 3: Yakından İlgili Anahtar Kelimeleri ve Varyasyonları Bulun

Anahtar kelime aramanızı, hem Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı’da hem de Google Trend’de ki ‘öner’ özelliğini kullanarak genişletin. Ayrıca, Google’ın çeşitli kaynaklardan gelen önerilerini içeren harika bir araç olan Ubersuggest’ü (neilpatel.com/ubersuggest) deneyin.

Aynı anahtar kelimenin eş anlamlılarını ve varyasyonlarını veya türevlerini arayın. Ardından bu anahtar kelimeleri anahtar kelime gruplarında gruplayın.

Arama yapmak için kullandıkları anahtar kelimeleri öğrenmek için ekip üyelerinizle ve müşterilerinizle konuşun. Tüm yeni öneriler için 2. Adıma geri dönün ve hacim ve rekabet için anahtar kelimeleri tekrar test edin.

Adım 4: Anahtar Kelimeleri Gruplayın ve Web Sitenizin İçeriğini Eşleyin

Her bir anahtar kelime grubunu, anahtar kelimelerin kendileriyle olan korelasyonunu temel alarak, web sitesinin çeşitli sayfalarına atayın. Bunun için web sitenizi bölgelere ayırabilirsiniz. Üç bölge oluşturmanızı öneriyorum:

1. Birinci Bölge – Bu sizin ana sayfanız. Şirketinizin ne yaptığını ve neler yaptığını açıklayan binlerce arama sayısıyla daha rekabetçi anahtar kelimeler seçmelisiniz.

2. İkinci Bölge – Bunlar, ürünleriniz ve hizmetleriniz için olan sayfalar gibi iç sayfalarınızdır. Bu anahtar kelimeler yüzlerce aylık aramalarda daha belirgin ve daha az rekabetçi olabilir.

3. Üçüncü Bölge – Bu, blogunuz veya web sitenizin devam eden içerik pazarlamasını yürüten diğer bölümleridir (beyaz sayfalar, makaleler, videolar vb.). Bu anahtar kelimeler çok spesifik olabilir ve doğal olarak daha düşük aylık arama numaralarına sahip olabilir.

Bu anahtar kelimeler genellikle “uzun kuyruk” anahtar kelimeler olarak adlandırılır. Uzun ve çok spesifik olabilirler, ki bu iyidir, çünkü varsa rekabetleri çok az olacaktır. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedefleyen birçok içerik, web sitenize toplu olarak büyük miktarda trafik üretiyor olabilir.

Adım 5: Anahtar kelimeleriniz için Rekabeti değerlendirin

Anahtar kelimeleri daralttığınızda, bu anahtar kelimeler için rekabetin boyutunu ve etkinliğini analiz etmeniz gerekir. İlk önce, Google’da arayın. Kişisel tercihlerinizi, coğrafi konumunuzu, vb. Etkilemeden arama sonuçlarını gösteren Google’ın Reklam Ön izleme aracını kullanmanızı öneririm. Bunu soyulmuş bir SERP olarak düşünün. Aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

1. Arama sonuçlarının sayısı – Kaç sayfa ile yarışıyorsunuz? Sayfadaki tıklama başına ödeme reklamlarının sayısı- kaç şirket anahtar kelimenin bu kadar değerli olduğunu biliyorlar ki?

2. Kim en üst sıralarda yer alıyor – Genelde açıklanan SEO stratejilerini kullandıklarını görüyor musunuz? Bu web siteleriyle rekabet edebilecek misiniz?

Web sitenizin nasıl tamamlanacağını karşılaştırmanızı sağlayan başka bir harika araç da Moz’un Açık Site Gezgini’dir . Etki alanı yetkilisine, PageRank’e ve diğer faktörlere bakın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu