Teknoloji

En Hızlı Süper Bilgisayar Frontier Amerika da Üretiliyor!

En Hızlı Süper Bilgisayar Frontier Amerika da Üretiliyor! ABD hükumetinin mart ayında yaptığı açıklamada, ABD’nin ilk exascale bilgisayarının Chicago’nun hemen dışında üretildiğini ve 2021’de tamamlanacağını açıkladı.

ABD hükumeti, bugün aynı zamanda dünyanın en güçlü bilgisayarını inşa etmek için bir üretici firma görevlendirdiğini açıkladı. Süper bilgisayar Frontier 2021’de çıkışını yapacak ve ABD’yi süper bilgisayar üstünlüğünün ön saflarında tutacak.

Frontier Sistem Özellikleri

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Frontier Sistem Özellikleri ve çıkış tarihi
Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Frontier Sistem Özellikleri ve çıkış tarihi

Frontier adlı yeni süper bilgisayarı inşa eden şirket, sistemde yüksek performanslı AMD EPYC CPU ve Radeon Instinct GPU teknolojisini kullanacak olan Cray Inc şirketidir. Şirketin de yaptığı açıklamalardan sonra, süper bilgisayar Frontier’in 1.5 exaflops’tan daha yüksek bir performansa sahip olacağı bilinmektedir.

Temsil eden bilgi işlem gücü hakkında bir fikir edinmek için, bir exaflop, saniyede bir quintillion işlemi gerçekleştirmeyi başarır.

ABD Enerji Dairesinin bugün yaptığı duyuruda, Frontier sistemini, nihayetinde saniyede bir quintillion hesaplama yapmak için tasarladık ve bu hedefini hesaplaya bilmeyi başardı. Süper bilgisayar ayrıca araştırmacıların “bilimsel keşif, enerji güvencesi, ekonomik rekabet gücü ve ulusal güvenlik” konularında atılımlar yapmalarını sağlayacak.

Süper Bilgisayar Frontier İkinci Nesil Yapay Zeka’ya Sahip Olacak

“İkinci nesil bir AI (yapay zeka) sistemi olarak- 2018’de (Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı) kurulan dünyanın önde gelen zirve sistemi izlendi. Frontier, imalattan insan sağlığına kadar değişen uygulamalar için derin öğrenme, makine öğrenimi ve veri analitiği için yeni özellikler sağlayacak. ”

Hükumetin Frontier’i geliştirmek için yaptığı sözleşmeye 600 milyon dolardan fazla bütçe ayrılmış durumda. Oak Ridge’in Hızlandırılmış Uygulama Merkezi, bilim insanlarının Frontier’de kodlarını hazırlamaları için önerilerini kabul etmeye başladı.

ABD Enerji bakanlığı Sekreteri Rick Perry, Frontier’in “rekor performansının” ABD’nin korunmasına yardımcı olacağına dair bir açıklama yaparak sözlerini “Bilimsel yeniliklerin ön saflarında yer aldık ve almaya da devam ediyoruz.” şeklinde sürdürdü.

Bunu yapacak, “Amerikalı araştırmacılara Amerika’da bir sonraki büyük buluşların yapılmasını sağlamak için dünya standartlarında veri ve bilgi işlem kaynakları verilecek”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu