full screen background image
Search
Sunday 9 December 2018
  • :
  • :

Google Web Master Araçlarından Hatalı Sayfa Kaldırma

404 HATA Sayfalarını Google dan kaldırın.

Bir domain aldınız ve domaininiz için site yaptınız ama bazı sayfalar hoşunuza gitmedi ve sildiniz, Bu sildiğiniz sayfalar sizin gözünüze görünmeyebilir ama google gibi arama motorlarının örümcekleri sayfalarınızı kaydetmişse bu arama motorlarının hafızalarında artık vardırlar ve aramalarda bu sayfalar çıktığında 404 hata sayfası kodu vereceklerdir. 404 hata sayfaları kullanıcıların sitenizi kullanışsız olarak görmelerine yol açabilir ve ziyaret oranınız düşebilir.

404 Hata sayfalarını google dan tamamen silmenizin elbetteki yolu var. Öncelikle aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere google yönetici araçlarına giriş yapıyorsunuz. Daha sonra Soldaki menüden “Tarama” Başlığına tıklayıp açılan kısımda  “Tarama Hataları” Başlığına giriyoruz ve karşımıza sitemizde ne tür hata olduğu çıkıyor.

web-yonetici-araclari-tarama-hatalari-sayfasi

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Sayfamızdaki hatalar ” URL Hataları ” ve altındaki “Bulunamadı” Yazısının altında “38” Rakamını görüyoruz, Bu sitemizdeki 38 adet linkin ya yolunun yanlış olduğunu (sitemap.xml dosyamızda gösterilen yol olma ihtimali yüksek) ya da bu linklerin artık var olmadığını gösteriyor.  Öncelikle Url leri Robot.txt aracılığı ile google’a bildirip artık geçerli olmadığını söylememiz gerekiyor. Aşağıdaki resimde robot.txt dosyamızın resim olarak görünümünü aktardım bulunamadı yazan URL uzantılarını resimde gördüğünüz gibi robot.txt ye girin ve kaydedin.

 

robot-txt-google-tarama-hatalari

 

robot.txt deki işlemleri yaptıktan ve kaydettikten sonra web yönetici araçlarımızdan yine tarama hataları kısmına giriyoruz ve aşağıdaki resimde anlatıldığı gibi, öncelikle tüm hataları işaretliyoruz ve ardından “düzeltildi olarak işaretle” butonuna tıklıyoruz ve işte hepsi bu kadar. Hatalar bir daha karşınıza çıkmayacaktır ve bu işlemi yaptıktan bir süre sonra google yoksaydığınız bağlantılarınızı sistemden düşecektir.

404-hata-duzelt

 

Ama bunların yanında dilerseniz linkleri web master yönetici araçlarında manuel olarakta girebilir ve linklerin aramalardan kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki resmi inceleyiniz.

web-yonetici-araclari-url-kaldir

 

Sonunda isteğiniz oldu. Bundan sonrası google a kalmış belirli bir süre bekledikten sonra işlemleriniz tamamlanacaktır.

 avatar

Yazar; 15 yıllık web & grafik tecrübesiyle çeşitli bakanlıkların web projelerinin yanı sıra, ünlü giyim firmalarının da (crispino, formenti, MXC Sports ... v.s ) web tasarım ve yazılımları ile birlikte 1000'i aşkın referans ile, Müşteri memnuniyetine devam ediyor.


Yorumlanan Konu “Google Web Master Araçlarından Hatalı Sayfa Kaldırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Magento Themes