Teknoloji

Dell Inspiron 27 7790 all-in-one İnceleme Yarı Bilgisayar Yarı TV Özellikleri

Dell Inspiron 27 7790 all-in-one İnceleme

Dell Inspiron 27 7790 all-in-one İnceleme Yarı Bilgisayar Yarı TV… Yurt odasında, stüdyo dairesinde veya başka bir küçük alanda yaşıyorsanız, tam boyutlu bir TV için yeriniz olmayabilir.

Büyük bir bilgisayar monitörü aldınız ve bir TV gibi kullanabildiniz. Bence yenilikçi bir teknoloji. Ancak Dell Inspiron 27 7790 daha zarif bir çözüm sunuyor.

Dell inspiron 27 7790 Nintendo Switch veya doğrudan HDMI giriş jakı takılabilen bir all-in-one (hepsi bir arada) bilgisayar. Inspiron 27 (849,99 $ ‘dan başlayan fiyatlarla) aynı zamanda dahili soundbar ve TV benzeri standı da bulunuyor. Hem PC hem de TV’den fedakârlık etmeden ekranın tadını çıkarabilirsiniz.

Zarif Ergonomik Tasarım

Inspiron’un zarif bir görünüşü var, orası kesin. Üç tarafı 27 inç Infinity Kenar ekran ve bir Ekranın alt kısmına boydan boya oturtulmuş gümüş hoparlör bölmesi diğer kenarlara göre biraz daha büyük alan kaplıyor. Çerçevenin genişliği 8mm ve beyaz olarak piyasaya sürüldü.

849 ABD Doları (incelenen konfigürasyon 999 ABD Doları) dan başlayan yurt dışı satışları yine yurt dışına göre uygun bir fiyatı gösteriyor. Monitörü zeminde sabit tutmak için tasarlanan alt ayaklar bükülmüş alüminyum çubuklardan yapılmış ve bu da oldukça modern ve zarif bir görünüm vermiş.

Sonuç olarak, Dell Inspiron 27 7790, HP’nin 499 dolarlık hepsi bir arada ürününün 24 telli tabanına benziyor. İMac’in alüminyum standının aksine, metal tel tasarımı birinci sınıf hissettirmiyor, ancak modern duruşu ekranın tasarımı ile gayet uyumlu görünüyor.

Dell Inspiron 27 7790 Hepsi Bir Arada Özellikleri

Inspiron 27’nin standının havadar estetiği ergonomi pahasına geliyor. Taban, ekranın geriye yaslanmasına izin veriyor, ancak paneli öne eğemezsiniz ya da ekranı döndüremez ya da yükseltemez ya da alçaltamazsınız. Arkasında bir VESA braketi yoksa, Inspiron’u da daha fazla masa alanı boşaltmak için monte edemezsiniz.

dell inspiron 27 7790 all in one ozellikleri - Dell Inspiron 27 7790 all-in-one İnceleme Yarı Bilgisayar Yarı TV Özellikleri
Dell Inspiron 27 7790 all-in-one Özellikleri

Masaüstünün çift tonlu tasarımı, gümüş renkli, kavisli arka panele uzanıyor. Dört adet geniş USB-A 3.1 Gen 1 portu arkada aşağıya doğru yerleştirilmiş olsa da Dell’in birlikte gelen, renk uyumlu kablolu klavyesini ve faresini kullanmaya karar verirseniz bunlardan sadece ikisi kullanılabilir.

Gösterinin yıldızı, ekranı bir konsol oyun TV’sine dönüştüren HDMI giriş portu.

Bu basit bağlantı, oyuncuların kendi tercih ettikleri konsolları takmalarını ve masaüstünün ekranını TV ekranı olarak kullanmalarını sağlar.

Inspiron 27’nin performansını Xbox One veya PlayStation 4 ile test etme fırsatımız olmamasına rağmen, Super Mario Odyssey ve Zelda Efsanesi: Vahşilerin Nefesi gibi başlıklar harika görünüyordu. Dahili ses çubuğu, monitör hoparlörlerinden bir adım öteye çıkan zengin bir ses profili sağlıyor.

Video giriş kaynakları arasında geçiş yapmak da kolaydır. Gömme video kaynağı değiştiricisi, ses çubuğunun sağ alt köşesinde güç düğmesinin yanında bulunur ve “PC” veya “HDMI” modunda olup olmadığınızı belirten görsel bir ekran onayı alırsınız.

Dell inspiron 27 7790 Hepsi Bir Arada İncelemesi

Modern telefonların bağlanması için bir USB-C portu veya ek bağlantı, Ethernet jakı, kulaklık jakı, kilit yuvası ve SD kart okuyucu için bir USB hub’ı da bulunmaktadır. Ne yazık ki, USB-C portu sadece veri ve güç ile sınırlıdır ve video sinyallerini yönlendiremez.

dell inspiron 27 7790 all in one inceleme - Dell Inspiron 27 7790 all-in-one İnceleme Yarı Bilgisayar Yarı TV Özellikleri
Dell inspiron 27 7790 Hepsi Bir Arada İncelemesi

Daha büyük bir ekran deneyimine ihtiyaç duyanlar, Inspiron 27’yi arkadaki HDMI çıkış portu üzerinden bir projektöre veya HDTV’ye bağlayabilir. 22 kiloluk ağırlık göz önüne alındığında, Inspiron’u hazırlıksız PowerPoint sunumları için bir projektöre bağlamak için bir ofis ile bir konferans odası arasında dokunmak zor olmazdı. Masaüstünün kendisi varil konektörlü harici bir şarj tuğlası ile güçlendirilmiştir.

Tam Bir TV Değil mi?

Video giriş kaynakları arasında geçiş yapmak kolaydır, ancak HDMI giriş modundayken ses seviyesini ayarlamak Inspiron 27’nin kurulumuyla ilgili en büyük sıkıntıdır. Bağımsız ekranların aksine, Inspiron özel monitör kontrol düğmeleriyle gelmiyor.

Aynı zamanda herhangi bir uzaktan kumanda da bulunmuyor. Ses, parlaklık veya kontrast ayarlaması yapmak için önce PC moduna geçmeniz gerekir. Buradan, ayarlarınızı yapmak için Windows 10’un yazılım kontrollerini veya özel klavye tuşlarını kullanmanız gerekir ki bu büyük bir eksiklik diye düşünüyorum.

Küçük bir uzaktan kumanda bu görevi çok daha az sıkıcı ve geleneksel televizyonlardaki deneyimi düzgün bir şekilde taklit edebilirdi bence.

Bu ayarlamalar yapıldıktan sonra, Sesi sık sık ayarlamanıza gerek kalmamak kaydıyla Nintendo Switch ile oynamak genel olarak eğlenceli bir deneyimdir. Sıradan PC oyunlarında beklendiği gibi, grafiksel detaylar çok fazla görünmüyor; sis, gölgelerin ayrıntıları, ışık detayları gibi.

Konsol oyunlarının ötesinde, daha ciddi PC oyuncuları daha güçlü bir dizüstü bilgisayarı veya masaüstünü Inspiron 27’nin HDMI giriş jakına bağlayabilir. Ama eGPU aynı amacı yerine getirebilirdi.

Bir Apple TV veya Amazon Fire TV Stick gibi bir set üstü kutu bağlayabilirsiniz. Bu hem 4K öncesi Apple TV’de hem de Fire TV Stick 4K’de test edilmiştir ve YouTube TV gibi akışlı bir TV servisinden içeriği rahatça görüntüleyebilirsiniz, Netflix veya Hulu da aynı şekilde

Inspiron’un bazı temel TV tarzı kontroller için kendi uzaktan kumandasıyla gönderilmesini diliyorum.

Fire TV Stick 4K kullanarak AT&T TV’lerin şimdi hizmetindeki ESPN kanalından bakıldığında futbol gibi canlı spor içerikleri sorunsuz bir şekilde yayınlanıyor.

Yapılan denemelerde, yalnızca Inspiron’un donanımı yerine hizmetin arabelleğe alma ve aktarma kısıtlamaları nedeniyle, ara sıra bir parçalanma görüldü.

dell inspiron 27 7790 hepsi bir arada tv monitor - Dell Inspiron 27 7790 all-in-one İnceleme Yarı Bilgisayar Yarı TV Özellikleri
Inspiron’un bazı temel TV tarzı kontroller için kendi uzaktan kumandasıyla gönderilmesini diliyorum.

Bununla birlikte, bir koaksiyel giriş jakı yoksa, üniversite kampüsünüzün video kaynağından bir kablo kutusu veya sinyal bağlayamazsınız.

Kordonluysanız, kanalları değiştirmek ve çeşitli akış servisleri arasında geçiş yapmak için Fire TV veya Apple TV’deki uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz. Ancak, oyun konsollarındaki sınırlamalar gibi, kalkıp PC’ye geri dönmek zorunda kalmadan sesi kolayca ayarlayamazsınız.

AT&T TV’nin servisindeki reklamların bazen gerçek programa göre daha yüksek sesle çalınması durumunda ses seviyesini kolayca değiştirememek can sıkıcı olabilir. Kablolu veya Bluetooth hoparlörler bağlarsanız, Inspiron 27’nin ses seviyesi kontrolleriyle ilgili bazı kısıtlamaların üstesinden gelebilirsiniz.

Masaüstü olarak gizlenmiş bir dizüstü bilgisayar

Fakat yine de Dell Inspiron 27 7790, sadece bir monitörden daha fazlası. Bu tam teşekküllü bir masaüstü bilgisayardır. En azından… öyle görünüyor.

10. nesil U serisi işlemcileri ve daha fazla anemik GeForce MX110 grafikleri ile Inspiron 27’nin teknik sayfası standart bir masaüstü bilgisayar gibi okumuyor.

HP Envy hattı gibi bazı hepsi bir arada aygıtlar gibi tüm dizüstü bilgisayar bileşenlerini kullanır. Bu, performansın sınırlandırılabileceği anlamına gelirken, bu dizüstü bilgisayar bileşenleri, kasanın sadece bir inç kalınlığında küçük kalmasını sağlıyor.

Masaüstü yongasında zorlu uygulamaları veya oyunları çalıştırmayı beklemeyin.

İncelenen dört çekirdekli Dell Inspiron 27 7790 Core i5-10210u işlemci, web’de gezinmek ve Office belgelerinde çalışmak gibi genel üretkenlik işleri için yeterince hızlıydı. Dell XPS 13 veya diğer premium dizüstü bilgisayarlarda elde ettiğiniz performans ile aynı performans. Sadece daha zorlu uygulamaları veya oyunları çalıştırmayı beklemeyin.

Grafiklerle benzer bir hikâye. Açılışta Jedi: Fallen Order’ı maksimum ayarda oynatmasını beklemeyin, ancak daha düşük ayarlarda daha eski versiyonlar iyi oynar.

Call of Duty: WWII ve Honor 4 testlerinde çok az donma ile oynandığı görüldü ve Fortnite oyunun en düşük ayarlarını kullanarak 720p çözünürlüğe ölçeklendirildiğinde kesinlikle oynanabiliyordu. Ayrı grafiklere ihtiyacınız yoksa, Dell tümleşik grafiklere sahip daha ucuz bir model sunar.

Sistem ayrıca, 256GB SSD ve ek depolama için 1 TB sabit disk sürücüsü ile birlikte, tümü yükseltilebilir ve servis yapılabilir şekilde geliyor.

Dell inspiron 27 7790 3’ü bir arada inceleme

Dell’in harici GPU’lara güç sağlamak için bu ünitede Thunderbolt 3 portunu eklememesi bir talihsizlik. Ekranı daha güçlü bir oyun bilgisayarı ile yalnız kullansanız bile, panelin 1080p çözünürlüğü ve 60Hz yenileme hızı ile sınırlı kalacaksınız. Bu, bu açıdan uygun bir oyun monitörü değil.

İncelenen modeller bir dokunmatik ekrana sahip değildi, ancak yükseltilmiş yapılandırmalarla dokunmatik ekran özelliği seçilebilir, ancak dokunma özellikleri muhtemelen HDMI giriş kaynaklarıyla çalışmayacaktır.

En üstte bulunan kaçak web kamerası, gerektiğinde açılıp kapatılabiliyor. Inspiron 27’nin yükseltilmiş konfigürasyonları ayrıca Windows Hello parola içermeyen girişler için FHD kamerası ile birlikte bir IR modülü ile donatılabilir.

Dell Inspiron 27 7790 hepsi bir arada bir bilgisayar olarak amacının ötesine geçer. Bir konsolu veya medya kutusunu bu hepsi bir arada aygıta bağlayabilmek, sağlam vasat masaüstüne çok değer katar ve Inspiron 27’ye benzersiz bir oyun alanı sunar.

Hacim veya parlaklık kontrollerinin bulunmamasına rağmen, çoğu kullanıcı, Inspiron 27’deki HDMI giriş portunun ne kadar çok yönlü olabileceğini takdir edeceklerdir.

Daha iyi bir alternatif var mı?

Dağıtılacak ekstra paranız varsa, 27 inçlik temel yapılandırma için 1,799 Dolardan başlayan Apple iMac series, Inspiron 27’ye iyi bir alternatiftir. Bilgi işlem görevleri için, iMac, öğrenciler için faydalı olabilecek daha iyi performans sunacaktır.

Yaratıcı dosyalar için büyük dosyalarla çalışmak veya grafik beygir gücüne ihtiyaç duyan kişiler kesinlikle iMac tercih etmelidir. Ancak iMac için büyük bir eksiklikte HDMI girişinin olmamasıdır.

HP Envy All-in-one (hepsi bir arada) serisi aynı video giriş bağlantı noktasıyla birlikte gelir ve masaüstünün ekranını PC dışı amaçlarla kullanmanıza olanak tanır. 34 inçlik kavisli baskı, küçük alanlar için fazla tuhaf olabilir.

Daha geleneksel Envy AIO sürümü, Inspiron’un 27 inç gövdesi ile hemen hemen aynı, benzer bir gizlilik odaklı pop-up web kamerası ve yükseltilmiş GeForce GTX 1050 grafikleri ile 1080p PC oyunları için daha uygun hale geliyor, ancak daha pahalı.

Satın almalı mısın?

Evet. Masaüstünün HDMI giriş bağlantı noktası, nispeten oyun bilgisayarı olması bu hepsi bir arada aygıtın bir PC veya dizüstü bilgisayarın yapabileceklerinin ötesinde davranmasına olanak tanır. Ben olsam alır mıydım bilmiyorum ama önce alternatifleri değerlendireceğim kesin.

Peki siz Alır mıydınız?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu