SEO Web Grafik Tasarım

Ara
Sunday 19 May 2019
 • :
 • :
ziyaretçi satın al

CSS Sprite Nedir – Generator

CSS İmage Sprite

CSS sprite tekniği, kısa tanımıyla; Web sitelerinde göstereceğimiz (özellikle ve genellikle icon tarzı küçük resimler kullanılır) resim dosyalarını tek bir resimde göstermektir.

CSS Sprite tekniğinin avantajı edir ?

Bu teknikle birden fazla resmi tek bir resim dosyasında gösterip, gereken yerlerde o resimleri, resim dosyası içerisindeki koordinatından css teknikleriyle çağrılarak gösterilir. Bu da Websitenizin sürekli sunucudan istekte bulunmasını, web sitenizin sürekli yeni image dosyaları yüklemesini ve bu sepeplede hem site hızınızın azda olsa artmasını, trafiğinizin de daha az kullanılmasını hedeflemektedir.

Buna örnek verecek olursak. sitenizde toplamda 100 adet icon kullanıyorsunuz ve bu iconların toplamı 1000 kb bu iconları tek bir resim dosyasına topladığınızda resim boyutunuz tahmini olarak söylüyorum 400 kb a kadar düşecektir. Bu da her bir ziyaretçiniz için yaklaşık 600 kb lık bir trafik eder ki, ziyaretçi sayınız fazlaysa bu rakam tartışılamaz ve hatrı sayılır bir oranda rakama tekabül eder.

CSS Image Sprite Örnek:

Aslında ben sizlere nasıl yapıldığını uzun uzadıya anlatacaktım ama araştırırken bir siteye denk geldim ve benim photoshopla falan uğraşarak yaptığım işlemleri 1 dakikadan daha az zamanda yapabilen bu sitenin hakkını burada vermem gerektiğini düşündüm.

http://www.erbilen.net/lab/pSprite/

Adresine giriyorsunuz. “Seçmek İçin Tıklayın!” kısmına tıkladıktan sonra sprite haline getirmek istediğiniz resimlerinizin olduğu kısmı açıyorsunuz ve mouse yardımıyla açılan pencerede tüm resimleri seçiyorsunuz (DİKKAT TEK TEK AÇMAYACAKSINIZ. RESİMLERİ MOUSE İLE TARAYIN VE HEPSİNİ SEÇİN). Bu işlemden sonra oluştur diyorsunuz ve site size indirmeniz için bir zip dosyası hazırlıyor ve hepsi bu… css sprite ile hazırlanmış bir html dosyası bilgisayarınıza iniyor.

İndirdiğiniz dosyadan anlamadığınız kısımlarda bu başlık altından yardımcı olmaya çalışacağım.

kendi hazırladığım örnek dosyayı indirmek için tıklayınız.

CSS Sprite Örnek Çalışma İndirYazar; 15 yıllık web & grafik tecrübesiyle çeşitli bakanlıkların web projelerinin yanı sıra, ünlü giyim firmalarının da (crispino, formenti, MXC Sports ... v.s ) web tasarım ve yazılımları ile birlikte 1000'i aşkın referans ile, Müşteri memnuniyetine devam ediyor.


4 thoughts on “CSS Sprite Nedir – Generator

 1. serkan

  sevgili hamza
  dedigin sekilde dosya geldi zip dosyasinin icinde tüm resimler tek bir dosyada,bu asamadan sonra bu resimleri nasil kullanabiliyoruz yardimci olabilirsen cok sevinirim.

  Reply
 2. Hamza Özcan

  Merhaba
  css Sprite ile ilgili kesinlikle en faydalı bulduğum konu bu oldu teşekkür ederim

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Magento Themes Yandex.Metrica