full screen background image
Search
Monday 10 December 2018
  • :
  • :

Twitter da Takipçi Arttırmanın Yolları

Sosyal Medyanın Gücü

sosyal-medyaGünümüzde neredeyse gündemi takip edip gündem hakkında yorumlar yapabildiğimiz bir ortam haline geldi Sosyal Medya, siyasileri, sanat ve bilim dünyasından insanları, kendi çapında paylaşımlarıyla “Fenomen” dediğimiz insanları takip ettiğimiz yaptıklarıyla eserleriyle her an gözümüzün önünde olan bu insanlara ulaşabilmemiz bence güzel bir olay.

Bir takım sosyal olaylarda da bunun etkisini gördük olumlu veya olumsuz şekilde bu sosyal olayları tetikleyen, hızlı bir şekilde kitlelere ulaşmasını sağlayan sosyal medya ülkenin de gidişatını değiştirebilecek bir güce sahip aslında. Mesela Gezi olaylarının başlangıç noktasını hatırlayın; Gezi parkına “Topçu kışlası” projesinin inşaası aşamasında Parktaki ağaçların yıkılmak istenmesi ve bunun Twitterda paylaşılmasıyla çoğu Çevreci olmak üzere siyasi oluşumlarında olaya müdahil olmak istemesi ve bunun üzerine büyük bir kitlenin toplanması ve bunu takiben olayların çıkması ve ne yazıkki insanlarımızın yaşamını yitirmesi bunun en büyük örneğidir. ama Örnekler her zaman bu kadar kitlesel olmayabiliyor daha bireysel ve tamamen etnik köken, düşünce yapısı gözetmeden yapılan paylaşımlar ve aranan yardımlarda söz konusu elbette. Örneğin geçenlerde bir arkadaş kan lazım olmuştu twitterda kan bankası gibi hesaplara bunu ilettiğimde aranan kan fazlası ile bulundu, Demek oluyorki Teknoloji her zaman kötü değildir. Sosyal medyayı yasaklamaya çalışmak yerine sanırım artık anlamaya çalışmak gerekiyor.

Twitter da takipçi Arttırma Yolları

twitter-takipciBiliyorsunuz ki Twitter başta olmak üzere sosyal medya sitelerinde  takipçi kazanıp bu takipçiler sayesinde reklam yapan ve para kazanan bir kesim var artık, Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimal onlardan birisi olmak istiyorsunuz ama üzülerek söylemeliyim bunu yapmak o kadar kolay değil. Hemen yazıyı okumayı bırakmayın 🙂 100 bin takipçiniz olsun istiyorsanız ya büyük bir siyasetçi ya da yıllardır twitterda bulunan iyi bir fenomen olmanız gerekiyor, ya da iyi bir twit atıp bu twitinizle haber sitelerinde isminiziz çıkması lazım (bu genelde siyasi içerikli twitler oluyor ki sonuçları daha vahim olabilir) Bildiğim kadarıyla bazı siteler var ve bu sitelere üye olduğunuzda bir çeşit takipçi havuzuna kaydolmuş oluyorsunuz. bu sitelerin yöneticileri bu takipçi havuzu sayesinde istedikleri reklamı istedikleri şekilde sizin adınıza yayınladığı gibi sizin haberiniz olmadan tanımadığınız kişileri takip ediyorsunuz  ve bazen bu can sıkıcı olabiliyor. Mesela tamamen düşüncenize zıt birisini ya da tamamen sevmediğiniz bir müzik grubunu ya da siyasi partiyi takip edeiblirsiniz.

Londro odaklı bir firmada çalışan sosyal medya uzmanı Nick taylor’a göre twitter da fenomen olmanızın yolu profil resminiz ve Profil bilgilerinizden geçiyor. Nick taylor’un bu tezinin doğruluğunu şuradan anlayabilirsiniz; Örneğin twitterdaki fenomenlere bakın profil fotoğraflarına dikkat edin genelde tüm vücudu değil de yüz kısmını gösteren fotoğraflar ve profil bilgilerinde paylaştıkları ve ne ile ilgili twiteler attıklarına dair bilgileri ve bu bilgilerin gerçekçiliğinin ya da sanat yönünde mizah yönünden bir bütünlük arz ettiğini görebiirsiniz. Her telden çalan bir fenomen ben henüz göremedim açıkcası 🙂
ya siyaset üzerine ya mizah üzerine ya şiir üzerine v.s v.s paylaşımlarda bulunuyorlar genelde.

Bir başka yabancı Sosyal medya uzmanı diyorki Paylaşımlarınızda en az şunlardan birisi olmalı.  “Bilgi”, “İçerik”, “Mizah” ve ekliyor “Bu üçü de paylaşımınızda varsa bu paylaşımınız RT rekorları kırabilir.” Bunu twitter fenomeni ve İ. Melih Gökçek ile sürekli uğraşan odun herif’in paylaşımlarında genelde görebiliyoruz 🙂

Yine bir başka sosyal medya uzmanı diyorki “Twitlerinizi kısa tutun, 140 karakteri doldurmam gerek düşüncesinden kurtulun (gerçekten buna ihtiyacnız yoksa) araştırmalar gösteriyorki kısa twitler daha fazla ilgi çekenlerdir.”

hastag’ları doğru kullandığınızdan emin olun. her paylaşımınızda kullanacağınız hastaglar bazen takipçiler tarafından can sıkıcı olabilir.

Nick taylor’a göre  “takip edeni takipe derim” anlayışı da iyi bir anlayış değil, Sizin onu takip ettiğiniz için sizi takip  eden birisine mi sosyal-medyanin-gucuihtiyacınız var yoksa sizin twitlerinizi ilginç bulduğu için sizi takip eden takipçileremi ? Bu soruyu gerçekten bende bazen kendime soruyorum. Taylor’a göre bir kişi hakkında twit atacaksanız özellikle eleştiri bazında bir tiwit olacaksa bu yazının başında onun ismini @ işreti ile belirtiniz ki arkasında konuşmuş imajı vererek kabalık etmeyin ve unutmayın @ işareti ile @şahsı hakkında bir twit atıyorsanız bu twitiniz o kişi ve takipçileri tarafından görülecektir sadece.

koreli bir sosyal medya uzmanı sanırım noktayı koymuş.

Twitter yetenekleriniz sizi bir yere kadar götürür… Ama ‘asıl sosyal statü’nüzü asıl belirleyen, geri kalan zamanınızı nasıl kullandığınızdır.

ALINTI YAPILAN KAYNAKLAR

http://www.yenisafak.com.tr/teknoloji/twitterda-nasil-takipci-sayisi-arttirilir-637061

http://www.copyblogger.com/smart-people-social-media/avatar

Yazar; 15 yıllık web & grafik tecrübesiyle çeşitli bakanlıkların web projelerinin yanı sıra, ünlü giyim firmalarının da (crispino, formenti, MXC Sports ... v.s ) web tasarım ve yazılımları ile birlikte 1000'i aşkın referans ile, Müşteri memnuniyetine devam ediyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Magento Themes