full screen background image
Search
Monday 10 December 2018
  • :
  • :

SMTP Mail Gönderme ve Mail Formu

Bu yazımda SMTP Nedir ? ve SMTP mail form nasıl kullanılır’ı anlatacağım.

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) Nedir ?

Kısaca SMTP ; E-Posta / E-Mail göndermek için sunucu ile istemci arasındaki veri transferini sağlayan protokole verilen addır.

PHP nin klasik mail formlarında sizinde bildiğiniz gibi gönderen kısmına istediğinizi girip mail gönderebiliyordunuk ama bu yol pek güvenilir olmadığından maillerimiz genelde spam’a düşer ve problemler çıkardı. Ama SMTP mail formunda pop3 kullanıldığı için ve elinizdeki herhangi bir pop3 mail adresinizin kullanıcı adı ve şifresiyle bu formun arka yüzünde çalışan php kodlarına tanımlama yaptığınız için maillerimiz güvenilir olarak rahatça gönderilebiliyor.

Bu yol ile mail gönderdiğinizde İstemciniz (bilgisayar) sunucuya veri gönderiyor ve sunucu bu veriyi doğruladığında yapmak istediğiniz eylemi tamamlayabiliyorsunuz.

aşağıda kendi projelerimde kullandığım SMTP sınıfı dosyalarını paylaşacağım ve mail form kısmını da nasıl düzenleyeceğinizi anlatacağım.

öncelikle kullanıcının doldurması gereken bir forma ihtiyacınız olacak sanırım. Ben formunuzu hallettiğinizi düşünüyorum ve formunuzu POST[] kısmına mail-gonder.php yazıp aşağıdaki dosyadaki açıklamaları da okuyup gerekli yerleri doldurarak kaydedin.

mail-gonder.php

[PHP] // Bu SMTP protokolü için kullanacağınız dosya birwebdesign.com tarafından kullanıcıları için düzenlenmiş ve sadeleştirilmiştir.

IsSMTP();
$mail->Host = “mail.sizinsiteniz.com”; //buraya mevcut pop3 mailinizin olduğu sitenizi yazacaksınız
$mail->SMTPAuth = true;
$mail->CharSet = ‘UTF-8’;
$mail->Username = “mail@sizinsiteniz.com”; //buraya pop3 mail adresinizi yazın
$mail->Password = “fatmaask”; // buraya pop3 mail adresinizin sifresini yazın
$mail->From = “gonderilenmail@gonderilenmailsitesi.com”; // Buraya hangi mail adresinden gönderildiğinin anlaşılması için mail adresi gireceksiniz.
$mail->FromName = “Firma / Şahıs İsmi”;
$mail->AddAddress(“gonderilenmail@gonderilenmailsitesi.com”,”Firma/Şahıs İsmi”); // Burada firma ya da şahıs isminizi ve gönderilen mail adresini yazacaksınız.
$mail->Subject = $_POST[‘baslik’];
$mail->Body = $metin;

if(!$mail->Send())
{
echo “Mesaj Gönderilemedi
“;
echo “Mailer Error: ” . $mail->ErrorInfo;
exit;
}else {
echo “Mailiniz Başarıyla Eklenmiştir.. Yönlendiriliyorsunuz”;
header(“refresh:3;url=../index.html”);
}

?>
[/PHP]

Mail Formunuzu hazırladığınız ve yukarda kodlarını verdiğim mail-gonder.php dosyasını da hazırlayıp kaydettiyseniz işlem tamamdır. FAKAT !!! Aşağıdaki dosyaları da indirmeniz gerekecek. Yandisk ten indireceğiniz rar dosyasının içerisinde 2 adet klasör var (language ve phpmail) bu klasörlerle mail-gonder.php aynı dizinde olsun, formunuzu da mail-gonder.php dosyasına post ettiğiniz zaman hiçbir sorun olmadan çalışacaktır.

 

 

DOWNLOAD

Dosyaları Buradan İndirebilirsiniz.avatar

Yazar; 15 yıllık web & grafik tecrübesiyle çeşitli bakanlıkların web projelerinin yanı sıra, ünlü giyim firmalarının da (crispino, formenti, MXC Sports ... v.s ) web tasarım ve yazılımları ile birlikte 1000'i aşkın referans ile, Müşteri memnuniyetine devam ediyor.


Yorumlanan Konu “SMTP Mail Gönderme ve Mail Formu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Magento Themes