full screen background image
Search
Sunday 9 December 2018
 • :
 • :

Facebook’a İlginç Bir Özellik Geliyor !!!

facebookta-sarhos-alkollu-resimler-engellenecek

En büyük sosyal patlaşım sitelerinden birisi facebook sosyal baskılara direnemedi mi ?

Dünya halkları olarak genelde öyle ya da böyle milli içeceklerimiz arasında mutlaka alkollü bir içki oluyor, hatta öyle ki bazı ülkelerin adı geçtiğinde aklımıza özellik olarak içkisi bile gelebiliyor değil mi ? Mesela Rusya dediğimizde Vodka, Fransa Dediğimizde Şarap, İskoç ya dediğimizde Viski gibi. Ama alkol sanıldığı kadar da milletlerin geçmişleri ya da milli değerleri olarak anılacak bir unsur değil sanırım.

Dünya Sağlık örgütü ( World Health Organization – WHO)’nün Türkiye de dahil dünya ülkelerinde yaptığı bir araştırmaya göre.

Dünyadaki :
Cinayetlerin %85’i
Tecavüzlerin %50’si
Şiddet olaylarının %50’si
Ölümcül Trafik Kazalarının %65’i
Aile içi şiddet ve boşanmaların %70’i
Sonradan Görülen Zihinsel hasarların ve Ruh Sağlığı Hastalıklarının %60’ı

Alkol ve türevlerinin tüketilmesinden kaynaklanıyor

Facebook ta bu araştırmaları dikkate almış olacakki !

sarhosBilindiği üzere facebook ta yüz tanıma özelliği vardı ve bu yüz tanıma özelliği ile arkadaş listenizde olan birisinin profil fotoğraflarından birisi ya da fotoğraf albümünden birisinde bulunan bir yüzü başka bir arkadaşınız paylaştıysa facebook size bu arkadaşınızı etiketlemek isteyip istemediğinizi soruyordu. Bu özellik bence güzel bir özellik ve facebook a sağlam bir yenilik getirmişti.

Facebook’un getireceği yeni özellik: Alkol ve sarhoşlukla ilgili çalışmalarının son aşamasına gelen facebook Kullanıcıların profillerinde sarhoşlukla alkolle ve sarhoşluk verici maddelerle ilgili resim paylaşımlarını da bu altyapıya yenilikler getirerek engellemeyi düşünüyor.

Bu Özellikle Neler yapılabilecek ?

Facebook Bu özelliğinde Yüz tanıma özelliği ve Yapay zeka kullanacak, Altyapı çalışmalarının sonuna gelen facebook yöneticileri de yaptıkları açıklamalarda “trafik kazalarından aile içi şiddet ve ayrılmalara kadar yol açan alkolle bu yolla en azından mücadele etmeyi hedeflediklerini ve milyonlarca kullanıcının olduğu bu sosyal platformda yüzdelik dilimi az da olsa insanları etkileyebileceklerini düşündüklerini açıkladılar” 

Yeni özellik kullanılmaya başlandığında içki içerken çekilen bir resminizi hesabınızda paylaşmak istediğinizde öncelikle bir uyarı alacaksınız bu uyarı “Bu resmi Annenizin ya da Patronunuzun görmesini istediğinize eminmisiniz ?”  daha sonra da resminizin facebook sistemi tarafından kaldırılması hedefleniyor.

Facebook “Yapay zeka labaratuarlarında” hazırlanan bu özellik acaba kullanıcılar gözünde nasıl bir etki yaratır dersiniz ?avatar

Yazar; 15 yıllık web & grafik tecrübesiyle çeşitli bakanlıkların web projelerinin yanı sıra, ünlü giyim firmalarının da (crispino, formenti, MXC Sports ... v.s ) web tasarım ve yazılımları ile birlikte 1000'i aşkın referans ile, Müşteri memnuniyetine devam ediyor.


3 thoughts on “Facebook’a İlginç Bir Özellik Geliyor !!!

 1. avatarAdnan

  Mantıklı bir düşünce ama Facebook bunu uygulamaya koyar mı bilemiyorum. Millet zaten özentilikten içiyor, bu resimleri görenler de bizim niye böyle ortamımız yok diye özeniyorlar.

  Reply
  1. avatarwebledim Post author

   Aklıma gelmedi değil… ama bence güzel bir uygulama, sonuçta alkol iyi birşey değil. Şahsen alkolğ çok seven bir babanın çocuğu olarak hayatım boyunca alkolden nefret ettim ve elimden geldiği kadarda kimsenin içmemesi için çabalıyorum.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Magento Themes