full screen background image
Search
Sunday 9 December 2018
 • :
 • :

Backlink nedir nasıl alınmalıdır ?

Backlink Nedir ?

backlink-checker-birwebdesignBacklink kısa tabirle, Web sitelerinin google gözünde başka sitelerdeki değeridir. Diğer bir ifadeyle Backlink: Aktif olan bir sitenin Diğer sitelerden aldığı linkler ya da bağlantılardır.

backlink, google başta olmak üzere tüm büyük arama motorları için, Bir sitenin otoritesini ve popülerliğini gösteren en büyük kavramdır. Backlink alımlarında (ücretli backlink ya da free backlink) aldığınız backlink sayısı kadar bu backlinklerin niteliğide önemlidir. Nitelikli ve google gözünde değerli sitelerden alınacak backlinklerle siteniz aramalarda üst sıralara çok hızlı yükselirken, backlink aldığınız sitelerin  yine arama motorları nezdinde değersiz olması hatta zararlı olması sizin siteniz içinde ciddi zararlar doğurabilir.

Backlink Alınırken Dikkat etmeniz gerekenler

Öncelikle yeni bir siteniz varsa backlink alırken çok dikkat etmelisiniz. Birde yükselmek için sürekli backlink alırsanız siteniz filtrelere backlink-nedir-birwebdesigntakılabilir ve geri dönülmez sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yeni sitelerin öncelikle tanıtım yazılarıyla işe başlaması ve devamında sosyal medya ile link alımlarına başlaması daha uygundur. Link alımlarında aşırıya kaçmadan birden değilde zamana yayarak alımlar google gözünde daha iyi bir izlenim bırakacak ve siteniz daha verimli performanslı ve faydalı olarak algılanacaktır.

Ne kadar Backlink Almalıyım ?

Siteniz için ne kadar backlink almalıyım sorusu aslında gereksizdir, backlink in sınırı yoktur ama bu kaide yeni siteler için bozulmaktadır, Google yeni sitelere henüz gelişmemiş acami olayın farkında değil ne yapacağını bilmiyor edasıyla baktığından, sizin hareketlerinize daha fazla dikkat edecektir. örneğin; bir yerde yeni iseniz arkadaşınızın sayısı da ilk etapta azdır değil mi, backlinkteki mantıkta aslında arkadaşlık mantığıdır, ne kadar çok backlinkiniz varsa o kadar çok arkadaşınız var demektir. google da bu mantıktan bakar ve yeni sitenin arkadaşının az olması gerektiğini düşünür, ama siz ilk etapta onlarca yüzlerce backlinkle işe başlarsanız google orada bir dalavere olduğunu düşünecektir ve bu sizin işten çıkarılmanıza yani filtreye takılmamıza ve geri dönülmez bir sorunla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Backlink aldığım linklerin yapısı nasıl olmalıdır ?

Backlink alırken elbetteki aldığınız linkin yapısıda önemlidir.  Her backlink aldığınız siteye aynı link ve title yapısıyla bağlantı eklerseniz bu doğal bir seo olmayacaktır ve emin olun google için doğal olarak yapılan seo çalışmaları daha gözde olmaktadır.

Backlink Kalitesi Ne Derece Önem Taşır ?

google-backlink-birweb-designSitenizin SEO açısından kaliteli oluşu alacağınız backlink kalitesine bağlıdır aslında. Google gözünde değerli bir siteden alacağınız backlinkle google’ın herhangi bir olurunu alamamış yüzlerce siteden alacağınız backlink aynı olmayacaktır elbette. Bir site ne kadar kaliteli ise, arama kelimelerinde ne kadar ön sıralarda çıkıyorsa, o sitelerden backlink almalısınız. Bir site kendi anahtar kelimelerinin dışında al              akasız yerlerden link almışsa  bu siteden alınacak backlink siteniz için uzun soluklu fayda sağlamayacaktır.

Buradan anlaşılacağı üzere bir backlink alacağınız sitenin içeriği ile sitenizin içeriğinin uyumlu olmasına, backlink alacağınız sitenin kaliteli olmasına özen göstermeniz sitenizin popülerliği için önemli bir kriterdir.

Alacağımız Backlinkin süre sınırlaması olmalımıdır ?

Elbetetki backlink için bir süre sınırlaması söz konusu değildir fakat mantıklı düşündüğümüzde aldığımız backlinklerin kısa sürelerde sonlanması, silinmesi mi daha iyi olacaktır, uzun soluklu hatta ömürlük backlinlermi daha etkili olmalıdır ? eğer arkadaşlarınız sürekli değişiyor ve sizde uzaklaşıyorlarsa onlarda değil sizde bir sorun olmalıdır değilmi ? google da bu mantıkla sitenizin faydalı bir site olmadığını düşünecektir elbetteki. O yüzden paralı backlinkler alırken süreklilik arzedecekse almaya özen gösterin. mümkün olduğu kadar uzun süreli olmasına özen göstermelisiniz.

Backlink Sorgulama / Backlink Checker Nasıl Yapılır ?

Bu başlığımız sanırım biraz fazla uzun oldu 🙂 çok ta sıkmak istemediğim için Backlink Checker Konusunu Yeni Makalemde Paylaşacağım.

Backlinkle ilgili makale ve yazılarıma SEO kategorisinde devam edeceğim sonraki makalelerim Pagerank , Free Backlink Şeklinde devam edecektir.

 

Saygılarımla.

 
3 thoughts on “Backlink nedir nasıl alınmalıdır ?

 1. avatarokan2327

  backlink gerçektende dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.herşeyin fazlası zarardır lafı gerçektende çok dogru.Özellikle yeni başlayan backlink alımlarına arkadaşlar dikkat etmesi gerekir.

  Reply
 2. avatarkalpsiz02

  Hocam benim anlamadığım backlink konumu şudur. Şimdi forumlarda imzanda gösterdiğin backlink faydalı oluyormu. Birde dikkat ettiğim backlink olayı forum tanıtımıdır. Ayrıca bu paylaştığın backlink hakkında konmunuz gerçekten işe yarar bi makale bu makale için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. umarım başkalarının işine yarr benim işime yaradığı gibi

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Magento Themes