full screen background image
Search
Monday 10 December 2018
  • :
  • :

Astana Zirvesinde Tansiyon Yükseldi

Astana Zirvesinde Gazetecenin Sorduğu Sorular Üzerine Çavuşoğlu Sinirlendi

Kazakistan’da gerçekleşen zirve gergin dakikalara tanık oldu. Mevlüt Çavuşoğlu konuşma esnasında ki sorularıyla konuşmayı provake etmeye çalışan gazeteciyi verdiği cevap ile susturdu.

Astana’da gerçekleşen Suriye zirvesinde toplantıyı provalar etmek isteyen gazetecinin sorduğu sorular tansiyonun yükselmesine sebep oldu. Sorulan sorular karşısında sinirlenen Çavuşoğlu “Sorularınıza bakınca FETÖ’cü gördüm sizi. Bu ağza cevap vermeyeceğim.” dedi

Gerin Anlar Yaşandı

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görevdaşları Rusya dışişleri bakanı Servet Lavrov ve İran Dışişleri bakanı Cevad Zarif ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu toplantı esnasında gelen “Afrin operasyonu Suriye’nin toprak bütünlüğüne saldırı değil mi? İsviçre’de iki bürokratın kaçırılmasında etkisiz var mı? sorusu üzerine sinirlendi.

Bakan Çavuşoğlu verdiği cevapta “Kim olduğunuzu bilmiyorum ama sorduğunuz soruda sizi FETÖ’cü gibi gördüm. Bu ağza cevap verme gereği duymam. Biz Afrin konusunda gerekli açıklamaları yaptık.” İfadelerini kullandı.

Çavuşoğlu Sivillere Vurgu yaptı

Çavuşoğlu yaptığı konuşmada siviller konusunu vurguladı. “Halep senaryosunun tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapmak konusunda kararlıyız. Teröristleri yok etmek için sivilleri öldürmek doğru bir strateji değildir. Doğu Guta’da insani bir dram vardır. Rusya’nın çabalarını takdirle karşılıyoruz ancak yetersiz. İnsani yardımların engelsiz şekilde ulaşması lazım. Dün tutuklu ve kaçırılmış kişilerin salıverilmesi konusunda ilk toplantıyı burada gerçekleştirdik. Çalışma grubunu iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Suriye halkına yardımcı olmaya devam edeceğiz.

Doğu Guta’daki durum insani felaket düzeyindedir. Terör unsurlarını sivillerden ayırmak gerektiğinin altını çizdik. Terör örgütleriyle ılımlı muhalefet yada sivil halkın bir arada olmaması gerekiyor. Doğu Guta’da ateşkes rejimiyle uyumlu şekilde çatışmaların sona erdirilmesi acil bir ihtiyaçtır. Sivil halkın bombalanmasının kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Fırat’ın Doğusu dahil her yerde sivil hassasiyetimiz var.

Afrin’de de siviller konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Terörle mücadele bahanesi ile sivillerin öldürülmesine karşıyız. Teröristler adı ne olursa olsun etkisiz hale getirilmeli. Teröristleri etkisiz hale getirme konusunda özellikle sivillerin ağırlıklı yaşadıkları yerde değişik stratejilerimizin olması lazım. Doğrudan teröristleri hedef almamız lazım. ” İfadelerini kullandı.

Lavrov Konuşmasında BM’e Seslendi

“Doğu Guta’da halk oradan çıkmaya çalışıyor. Yaptığımız çalışmalar sonuç vermeye başladı. Doğu Guta’da bu bölgenin içine insani yardım ulaşmaya başladı. BM dün önemli bir miktarda yardım gönderdi. Uzun süre böyle bir yardım alınmamıştı.

Ama genel olarak şunu söyleyebiliriz ki dünya insani yardımlar konusunda çok daha aktif olmalı. Bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz,özellikle BM’ye bu çağrım; Suriye’deki masum insanların kaderi ile ilgileniyorlarsa oradaki insanlara bir an önce yardım etmeliler.Soçi’de bazı anlaşmalara varılmıştı. Anayasa komitesi kurulacaktı. Suriye’deki bütün grupların dahil olduğu bir süreç olmalı.

Suudi Arabistan tek bir heyet oluşturma çağrısında bulundu. Anayasa komisyonunun kurulmasının zaman alacağını söylemek istemiyorum ama zor bir süreçten bahsediyoruz. Ama bu komite kurulur kurulmaz Anayasa reformu için çalışmalara başlayabiliriz. Hükümet ve muhalefetin ortak sonuçlara varması lazım. “avatar

Yazar; 15 yıllık web & grafik tecrübesiyle çeşitli bakanlıkların web projelerinin yanı sıra, ünlü giyim firmalarının da (crispino, formenti, MXC Sports ... v.s ) web tasarım ve yazılımları ile birlikte 1000'i aşkın referans ile, Müşteri memnuniyetine devam ediyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Magento Themes